praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Przed waszymi oczami krótki artykuł dla każdego, kto chce w przyszłości pracować jako fachowiec od zasobów ludzkich. Dla was prezentuję kilka ważnych haseł łączących się z tą dziedziną.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to skomplikowana sprawa. Musi zostać przesłane na piśmie pracownikowi i być schematycznie sformułowane. Najbardziej kluczowe zagadnienie dotyczy okresu wypowiedzenia, który jest inny w zależności od norm. Duża część umów ma odgórnie określone warunki wygaśnięcia, w innych sytuacjach ma zastosowanie ogólne prawo. Jeżeli kontrakt zawarto na czas nieokreślony, obowiązujące normy prezentują się tak:

Okres pracy mniejszy niż 6 miesięcy – czas wypowiedzenia wynosi 14 dniOd sześciu miesięcy do 3 lat – okres musi mieć 31 dniPowyżej trzech lat zatrudnienia – 3 miesiące

Wypowiedzenie umowy o pracę może się odbywać różnymi drogami. Poprzednio omawiałem kwestię jednostronnego zerwania kontraktu. Bywa tak, że pracę kończy się poprzez porozumienie zainteresowanych. Najkorzystniej dla kadrowca jest, gdy ma sobie radzić z umową na czas określony. Wtedy ona po prostu wygasa, bez miesięcy wypowiedzenia.Prawo pracy w naszym państwie daje pewne obostrzenia. Nie można zerwać umowy osoby, której do emerytury zostało poniżej 4 lat zatrudnienia. Zabronione jest także wygasanie umowy podczas urlopu pracobiorcy. Kobiety w ciąży i młode matki są nad Wisłą pod osobną osłoną – nie da się ich zwolnić w trakcie ciąży ani podczas urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – po angielsku Human Resources bądź HR. To zagadnienie można traktować wielorako. HR to część nauki, która bada sprawy funkcjonowania kadry pracowniczej. To też zestaw narzędzi menedżerskich i utarta nazwa na dział pracowniczy w firmie.

Regulamin pracy wielu osobom może się łączyć z terminem prawo pracy. To powszechPrawo pracy – hiperłącze do strony -br>
Interesuje Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to odwiedź źródło kancelaria notarialna warszawa a odkryjesz tam ciekawe informacje, które na długi czas zapamiętasz.

Prawo pracy to zestaw restrykcji, ustalanych z góry przez legislaturę. Regulamin pracy jest tworzony przez zarząd przedsiębiorstwa bądź instytucji. Określa normy, które nie są opisywane w ogólnokrajowym prawie. Normują najczęściej strój kadry, ilość spóźnień, proces ustalania grafików i inne ważne elementy działalności. Zazwyczaj pisane przez sekcję HR

Poradnik dla kadrowców
Tagi: