Do najważniejszych elementów składowych spawarki bez względu na to jaką metodą zamierzamy spawać należą reduktorygazowe. Funkcją reduktorów do spawarek jest zmniejszenie ciśnienia gazu wyjściowego (na przykład z butli) do odpowiedniej wartości ciśnienia roboczego, które jest wymagane przez palniki spawarek. W zależności od typu palnika, substancje robocze – często Tlen, oraz substancja palna – często Acetylen, przesyłane są do komory spalania w identycznych poziomach ciśnienia roboczego lub też Tlen jest bardziej sprężony od drugiego gazu.

spawanie

Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com
Reduktory do spawarek dzielimy ze względu na miejsce montażu na reduktory do spawarek butlowe i reduktory do spawarek sieciowe. Reduktory butlowe zakładane są bezpośrednio na butli z gazem, z kolei reduktory sieciowe zakładane są na rurach systemu doprowadzającego gaz (sprawdzone spoiwa).

Można też przeprowadzić inne rozróżnienie uwzględniając konstrukcje: wyróżniamy reduktory jednostopniowe oraz dwustopniowe. Reduktory do spawarek 1 stopniowe w swojej budowie mają dwie komory wysoko i nisko ciśnieniowe, oddzielone za pomocą błony umieszczonej między tymi komorami. Ruch manipulatora urządzenia w określony sposób wygina membranę czym obniża ciśnienie w butli lub też układzie doprowadzającym.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, wcześniejsza strona (http://www.grupapartner.pl/oferta/uslugi-partner-serwis/remonty-chwytnikow-i-elektromagnesow.html) także stanowi godne uwagi źródło informacji, które odnosi się do omawianej tematyki.

Reduktor do spawarek dwustopniowy, to system dwóch reduktorów jednostopniowych połączonych ze sobą. Ten ostatni rodzaj urządzenia uważany jest za precyzyjny, przez co pozwala na dokładniejszą regulację i podtrzymywanie jednakowego ciśnienia roboczego.

Wszystkie reduktory do spawarek bez cienia wątpliwości trzeba dobierać do konkretnego gazu z jakim mamy zamiar je używać. Pamiętajmy, iż wyposażenie naszego warsztatu, w tym również reduktory do spawarki, a także wszelakie taśmy przewody i kable (zobacz przewody elektryczne producent) z pewnością muszą mieć wszelkie żądane atesty oraz spełniać wszystkie wymagane prawem normy. Dotyczy to również spoiw spawalniczych oraz innej chemii do spawania.

Rodzaje, zasady i konstrukcja reduktora do spawarki
Tagi: