Globalne ocieplenie to temat, który od kilku lat jest bardzo „trendy”. Jednym spędza sen z powiek, dla innych natomiast jest zwykłą mrzonką. Jedno można stwierdzić z całą pewnością – potrafi dzielić ludzi i być powodem nie tylko poważnych debat ale również kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na globie jest wywołany działaniem człowieka, natomiast poważni naukowcy odpowiadają, że okresowe zmiany klimatu towarzyszą nam od zarania dziejów i nie ma żadnych dowodów na to, że człowiek może wpływać na globalny klimat. Niezależnie od tego, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszą powinnością, jeżeli nie chcemy aby przyszłe pokolenia wychowywały się i żyły na wielkim wysypisku śmieci.

Kolektory słoneczne

Autor: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Źródło: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Jednym ze sposobów dbania o przyrodę jest korzystanie z tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Stale udoskonalana technologia produkcji paneli oraz nowe materiały stosowane do ich budowy sprawiają, że energia słoneczna staje się osiągalna dla coraz większej grupy odbiorców. Jest to jednak nadal spora inwestycja, która zwraca się dopiero po kilkunastu latach.Podobnie rzecz ma się z innym alternatywnym źródłem energii jakim są pompy ciepła. Urządzenie to działa na zasadzie odwrotnej do zwykłej lodówki – zamiast pobierać energię z wewnątrz i oddawać na zewnątrz, urządzenie pobiera energię cieplną z gruntu i oddaje ją do wnętrza domu. Jeśli posiadamy sporą działkę to wystarczy nam zainstalowanie instalacji już metr pod ziemią aby sprawnie ogrzewała nasz dom – polecana strona -.Aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu przeznaczone do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do filtrowania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Bardzo często narzekamy, że mamy w mieszkaniu za suche powietrze. Na pewno nie jest to korzystne dla nas. Oczywiście, można często wietrzyć dom, lecz czasem i to nie pomaga. Całkiem dobrym rozwiązaniem może być nabycie uzdatniacza powietrza (dowiedz się więcej). Ich ceny nie są aż tak wysokie, a urządzenia mogą się naprawdę przydać. A na ekologię również źle nie wpływa.

O trosce o ekologię nie zapominają już fabryki i przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Na bieżąco opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa czasem zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe .

Wielu z nas nie przywiązuje żadnej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem pieniędzy lub czasu. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien patrzeć w przyszłość i przewidywać skutki swoich działań. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od klęski ekologicznej to każdego dnia powinniśmy zadać sobie pytanie w jaki sposób możemy chronić nasze środowisko…

Naucz się myśleć ekologicznie.
Tagi: