Ostatnie czasy szczególnie pokazały, że młode osoby dokładnie powinny pomyśleć o studiach, gdyż zły wybór może skutkować później kłopotami w zdobyciu pracy. Jakie zatem zawody są warte uwagi i na co zwrócić uwagę przy aplikowaniu na studia? Pytamy o to osoby pracujące w różnych branżach.

prawo i praca

Na pewno często wybierane, dobre zawody jak prawnik czy lekarz są jak najbardziej warte rozważenia – wyjaśnia pan Roman, którego najważniejszą działalnością jest. Związane są one z dużą ilością wysiłku, ale jest całkiem prawdopodobne znalezienie zatrudnienia po ukończeniu prawa. Całkiem pomagają znajomości przy dostaniu się do dobrej kancelarii, ale nawet bez tego mądra i zdolna osoba sobie poradzi.

Innymi studiami wartymi uwagi są na pewno studia inżynierskie. Branża IT cały czas się rozwija i osoby po studiach inżynierskich nie mają większych kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia. Jak zaznacza pan Roman, należy mieć świadomość że w tym sektorze też są osoby bez pracy. Należy wybrać taką specjalizację, na którą jest zapotrzebowanie jak np. administracja.

Solidnego zastanowienia się wymagają studia humanistyczne. Studia takie jak polonistyka nie mają żadnej przyszłości jeśli chodzi o pewność zatrudnienia. Przyczynia się do tego coraz mniejsza liczba urodzeń oraz coraz mocniejsze znaczenie sektora IT.

zatrudnienie

Ważne jest też miejsce zatrudnienia. Spore miasta jak Warszawa, Szczecin czy Rzeszów mają o wiele więcej możliwości znalezienia pracy niż małe miejscowości, gdzie panuje znaczne bezrobocie. Jak dodaje pan Mariusz, jeszcze inny prawnik, znacznie łatwiej oferować obsługę prawną w Krakowie niż w pozostałych częściach Polski. Wystarczy wpisać , by sprawdzić jak wiele jest wyników.

Dobrze przede wszystkim nie zapominać o doświadczeniu – zaznaczają zgodnie nasi goście. To ona a nie oceny ze studiów czy nawet ranga uczelni mogą zaważyć na tym, jaką pracę zdobędziemy.

Źródło: adwokaci-tytko.pl
Prawnik czy lekarz – za i przeciw
Tagi: