Wózek inwalidzki jest sprzętem specjalnym, jaki tworzony jest dla ludzi mających znaczne problemy motoryczne. Na rynku istnieje szereg rodzajów wózków. Zasadniczą właściwością wózka inwalidzkiego jest jego konstrukcja modularna. Sprzęt ten składa się z elementów zamiennych albo opcjonalnych. Oznacza to możliwość wymiany podnóżka, kół, hamulców czy tapicerki.

Wózek inwalidzki

Źródło: http://sxc.hu/
Do bardziej rozpowszechnionych należy wózek inwalidzki toaletowy. Umożliwia on pielęgnowanie osoby leżącej i pomaga w codziennej higienie chorego. Wózki mają anatomicznie ułożone siedzenie wraz z wylotem sanitarnym, jak też ruchome oparcie dla łatwiejszej mobilności oraz przechowywania. Uzupełniająco łatwa budowa zapewnia posiadaczowi funkcjonalność i łatwość higienicznego utrzymania. Ważną cechą jest opcja najechania na muszlę toaletową (produkt w ofercie), co jest ważne przy osobie, która posiada wysoce ograniczoną mobilność.https://sklep.acana.com.pl/57-zabawki-dla-psow zabawki dla psówNiektóre wózki toaletowe mają dołączone pojemniki na nieczystości, co sprzyja dużej higienie i swobodzie chorego. Również obicia zastosowane przy tego rodzaju sprzęcie posiadają świetne jakościowo materiały i mają możliwość bezproblemowego umycia fotelu.

Kolejnym sprzętem, jaki usprawnia całodobowe funkcjonowanie osoby chorej jest balkonik kroczący. Wybiera się go indywidualnie zwracając szczególną uwagę na potrzeby danej osoby. Zazwyczaj balkoniki są dobierane wspomagająco przy poruszaniu się starszych osób. Dobry balkonik kroczący powinien posiadać gumowe nakładki na poręczach, jakie służą do trzymania, gumowe lub kauczukowe nakładki na nóżki balkoniku oraz możliwość regulowania wysokości samych nóżek. Są to podstawowe wyznaczniki sprzętu, który sprawdzi się w użytkowaniu i zapewni swobodę korzystania przez chorego – oferta balkoników dla osób starszych.

Wózki inwalidzkie

Źródło: http://sxc.hu/
Trzeba wziąć pod uwagę stabilność balkoniku oraz idealnie dobranie do wzrostu niepełnosprawnego. Właściwie dopasowany sprzęt musi mieć odpowiednią szerokość tak, aby pacjent mógł się zmieścić w drzwiach i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa główne aspekty zapewnią pacjentowi swobodę w użytkowaniu z wózka i niemałą samodzielność, co jest najbardziej ważne. Wybierając konkretny sprzęt medyczny należy się rozważyć czy osoba chora będzie potrafiła z niego korzystać i czy będzie dzięki temu mniej skrępowana.
O czym trzeba wiedzieć dopasowując idealny sprzęt rehabilitacyjny dla ludzi chorych