Aktualnie, aż 95% udziałów w rynku sprzedaży gazu jest w posiadaniu PGNiG. Jednocześnie, nie znaczy to, iż nie mamy wyjścia, że jesteśmy zmuszeni zostać w tym stanie. Każdy klient przyłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, może zmienić dostawcę paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę, na firmę, która posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, trzeba wiedzieć, iż w przypadku gazu najczęściej jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Skoro rzeczywiście będziemy chcieli dostawcę gazu, to jak to się prezentuje w praktyce? W naszym kraju jest dzisiaj liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego podług myśli zasad wolnego handlu, a także regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w europejskiej wspólnocie. Dzisiaj, niezależni sprzedawcy gazu są w stanie zaoferować swoją ofertę jedynie dla klientów biznesowych.

Gazociąg

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Jak przyznają jednak znawcy rynku, już niedługo to się zmieni i takie firmy będą tez miały możliwości prezentowania swojej oferty dla gospodarstw domowych (czytaj więcej o handen). Jedną z najczęściej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian sprzedawcy jest propozycja duel fuel. Oznacza ona zakup gazu i prądu od jednej firmy. Zmianę dostawcy gazu możemy wykonać upoważniając nowego sprzedawcę do występowania w naszym imieniu.

Co musimy jeszcze wiedzieć?

Każdy klient (przenieś mnie do strony), który posiada umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma całkowite prawo, ażeby ją wypowiedzieć, a później zmienić dostawcę. Oczywiście, taka wymiana jest bezpłatna. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie znaczy tego, że jesteśmy uwolnieni od przerw w dostawie gazu lub konieczności zmiany instalacji. Zmiana dostawcy, czyli okres od podpisania umowy z nowym dostawcą, trwa od około 3 do 4 tygodni.

Jeśli szukasz czegoś szczególnie ciekawego na poruszany tutaj temat, to kliknij i zerknij na tekst (https://krevetki.pl/) wspomnianego tekstu!

gaz ziemny

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com
Po wygaśnięciu umowy następuje rozliczenie z dotychczasowym dostawcą. Jak to najłatwiej zrobić? Jak decydujemy się na zmianę dostawcy gazu, najmniej problemowo jest podpisać upoważnienie nowego sprzedawcy, żeby występował w naszym imieniu. Da znać OSD o o takiej zmianie, a jednocześnie będzie w stanie wypowiedzieć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie w stanie wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, która zapewniać na będzie nam dostawę gazu (sprawdź ofertę). Miejmy na uwadze więc, że przepisy w tym zakresie się zmieniają, także nie jesteśmy na straconej pozycji. Czasem po prostu wydaje nam się, że nie mamy zbyt dużo możliwości, lecz rzeczywistość weryfikuje to na naszą korzyść.

Jak wygląda proces zmiany dostawcy gazu? Czy jest to proste do wykonania? Jaka jest procedura?
Tagi: