Wyposażenie laserowe stosowane są w kilku branżach i procesach, od lecznictwa przez wszelkie zabiegi reklamowo-marketingowe i obróbkę opakowań po pieczęcie i grawerowanie. Do znanych odmian laserów występujących na rynku zalicza się te napędzane dwutlenkiem węgla (gazowe), także tym fiber laser oraz lasery wanadatowe. Odmienna specyfika w rodzajach laserów to kwestia źródła które wytwarza wiązkę świetlną. Rozwinięcie słowa „laser” odnosi się wszakże do zwiększonej emisji strumienia światła przez dodatkowe promieniowanie.

laser

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Skumulowaną w miejscu energię dostarcza się do właściwego źródła. Jest nim na przykład pręt (więcej i więcej) krystaliczny – wówczas mowa o laserach krystalicznych, wśród których znajduje się też fiber laser – laser do grawerowania. Zwiększenie energii w laserach ma miejsce albo za pośrednictwem światła (diody, lampy błyskowe) albo wyładowania elektrycznego, podobnie jak w świetlówkach. Do obróbki materiałów światło lasera wydostaje się przez przepuszczalną warstwę zwierciadła z otworem.

Szczególnie korzystne i sprawdzone przy cięciach i obróbkach opakowań są lasery CO2. Równie rekomendowane są lasery fiber, trwałe w użytkowaniu i mające zastosowanie do kontrastowania laserowego na sztucznych tworzywach. Odmiany gazowe, z zawartością CO2 wykorzystuje się z powodzeniem w grawerowaniu i

laser

Autor: Andrew Magill
Źródło: http://www.flickr.com

laserowych cięciach, a to zasługa parametrów, które pozwalają długo i ekonomicznie pracować. Wytniemy nimi sprzęt z drewna, szkła, tekstylii lub tworzywa sztuczne widziałeś? http://rokad.pl, a nawet kamienie.

Na rynku wyszukamy firmy – produkujące lasery łączące obydwie technologie – fiber laser z laserem gazowym, pozwalając wykonywać wiele funkcji na wysokim poziomie. Lasery fiber, różnią się od laserów gazowych – wytwarza się w nich wiązka lasera, wzmacniania w specjalnych włóknach ze szkła. Etap tworzenia jest jeszcze bardziej skomplikowany – dostarcza się do włókien energię z diod pompujących. Fale liczy się w mikrometrach, są one tak małe, że fiber lasery mają małą średnicę ogniska, co pozwala im na stukrotnie większą efektywność niż w odmianach z dwutlenkiem węgla. Nie wymagają przy tym specjalnych konserwacji, a ich czas służenia sięga do dwudziestu-kilku tysięcy godzin pracy (-> poznaj więcej).
Fiber lasery czy lasery gazowe? – zobacz do jakich czynności ich użyć
Tagi: