Wyłączniki silnikowe to łączniki do ochrony, łączenia, co więcej wydzielania obwodów z prądem obciążeniem. Są one bardzo potrzebne, ponieważ chronią silniki przed uszkodzeniem w następstwie zablokowanego rozruchu, przeciążenia awarii czy braku pojedynczej fazy w sieciach trójfazowych. Co więcej można o nich powiedzieć?

Są wyposażone w termiczny wyzwalacz do do zapewnienia ochrony uzwojenia silnika, czyli potocznie nazywane zabezpieczenie przeciążeniowe i wyzwalacz elektromagnetyczny, tak zwane zabezpieczenie zwarciowe. Samoczynne wyłączniki silnikowe z bimetalowymi wyzwalaczami zwłocznymi, jakie zależne są od prądu i stanowią niezwykle niezawodne technologiczne rozwiązanie zabezpieczenia silników. Wyzwalacze są niezwykle czułe i działają na zanik fazy, są jednocześnie złożone temperaturowo.

Silniki i przewody (więcej w temacie) doprowadzające są zupełnie chronione przy pomocy elementów wyzwalających zwarciowych nastawionych na stałe parametry. Zapewniony jest także zapłon silników w każdym rodzaju pracy.

Wrażliwe na znikanie fazy są bardzo dobre do ochrony silników. Żeby uchronić silnik przełączniki silnikowe powinno się ustawić na prąd znamionowy silnika. Bardzo istotną kwestią przy wyborze wyłączników silnikowych jest skontrolowanie czułości na zanik fazy i prąd zwarciowy, po jakim aparat jest nadal sprawny.

Każdego dnia bądź na bieżąco w tych dziedzinach, które Cię interesują. Jeżeli poszukujesz dodatkowych wiadomości, kliknij w podany link, a pod nim czeka na Ciebie masa aktualnych zagadnień z owego działu.

Stosowanie wyłączników silnikowych to jednak odmienne zalety. Dzięki temu można chronić nie tylko silnik, ale także stycznik przedstawiony na . Dzięki dużej wytrzymałości na zwarcia nie musimy jeszcze bardziej chronić poszczególnych torów napędowych. Dlatego także powinniśmy pamiętać o instalowaniu wyłączników silnikowych przed zetknięciem.

W systemach, w których wykorzystywana jest praca wielosilnikowa falownika polecane jest wykorzystanie wyłączników silnikowych do zabezpieczania poszczególnych silników. Możemy w tego typu sytuacji użyć styki pomocnicze, które informują system sterowniczy o wyzwoleniu zabezpieczenia, a ponadto idzie odpowiednią reakcję na występowanie błędu. Mnóstwo firm ma w swojej ofercie napędy (strona www producenta), które są wyposażone w wyłącznik silnikowy złączony ze stycznikiem. Taki więc element nazywany jest rozrusznikiem silnikowym. To wszystko sprawia, że tego rodzaju system wspanialej funkcjonuje i jest bezpieczniejszy.
Na czym polega działanie wyłączników i czemu ich działanie jest tak ważne?
Tagi: