Użycie stali nierdzewnej w budownictwie, przy konstrukcjach i w wielu innych dziedzinach wciąż rośnie. Handel coraz bardziej ceni przymioty stali. Porównując żelazo i stal, przy licznych swych przymiotach, posiadają jedną podstawową skazę – poddają się z wolna uszkodzeniu przez rdzę.

śrubki ze stali nierdzewnej

Autor: Jonathan Stonehouse
Źródło: http://www.flickr.com
Około sto lat temu zauważono, że korozję metalu można ograniczyć, a w niektórych przypadkach praktycznie nie dopuścić do jej pojawienia się, jeżeli do żelaza dorzuci się sporą ilość chromu. Wytworzone w ten sposób stale, o tak zmienionej recepturze chemicznej nazwano stalami odpornymi na korozję. W porównaniu ze stalami węglowymi i niskostopowymi, stale nierdzewne wykazują niewspółmiernie większą wytrzymałość na utlenianie.

cięcie (zobaczysz tu) nierdzewna jest stosunkowo elastycznym materiałem, jest prosta przy obrabianiu, no i oczywiście wykazuje dużą wytrzymałość na korodowanie. Stale nie ulegające korozji stosowane są na liczne powierzchnie, na detale konstrukcyjne oraz do wytwarzania nierdzewnych detali złącznych jak np. .

Motywy, dla których wykorzystuje się elementy złączne ze stali nie ulegającej skorodowaniu to generalnie bezpieczeństwo – rdza redukuje wytrzymałość elementów do łączenia, ładny wygląd, higiena – łatwość umycia, wytrzymałość na temperaturę. Wkręty nierdzewiejące łatwiej się wkręcają od wkrętów ocynkowanych ponieważ gruba warstwa ocynku zawadza w precyzyjnym przykręceniu , natomiast skorodowany gwint praktycznie dyskwalifikuje możliwość wkręcenia lud odkręcenia.

śruby

Źródło: www.morguefile.com

Firmy, które posiadają w swojej ofercie elementy złączne niekorodujące to najczęściej miejscowe hurtownie metalowe, które obok zwykłych pokrytych cynkiem nakrętek poszerzają swój asortyment o te nierdzewne i odporne na działanie kwasu. Promują one najczęściej powszechne produkty z półki – popularne śruby różnej wielkości, nakrętki, podkładki. Odbiorcami miejscowych sklepów są zazwyczaj niewielkie firmy skupiające swą działalność na branży nierdzewnej np. balustrad, czy niewielkich zbiorników dla branży spożywczej. Handel artykułami do łączenia obejmuje głównie łączniki gwintowane i niegwintowane, takie jak śruby, nakrętki, podkładki, wkręty do metalu, blachowkręty, pręty gwintowane oraz nity.

pręty gwintowane – zalecamy tą stronę

Pozytywne strony zamiany ocynkowanych nakrętek, artykułami nierdzewiejącymi.
Tagi: