Funkcjonowaniu rodzinnym jest niemało znaczących wydarzeń, które łączą jej członków. Ważne poczucie więzi pojawia się podczas upiększania domu, zgodnego spożywania świątecznego jedzenia, wspólnych pogawędek i wspólnego śpiewania. Polska rodzina świętuje uroczystości najczęściej związane z kultywowaną religią.

pierwsza komunia

Autor: Wojciech Doganowski
Źródło: http://www.flickr.com

Spośród najbardziej tradycyjnych i najbardziej uroczystych wyliczyć można czczone w grudniu Boże Narodzenie a także święto przypadające zazwyczaj na wiosnę – Wielkanoc. Są to uroczystości duchowe, a jednocześnie rodzinne. Do jednych z ważniejszych świąt typowo rodzinnych, które są także mocno związane z nauką kościoła należą – ślub, przyjście na świat dziecka, jego chrzciny i pierwsza komunia święta. Interesująca oferta: .

Święto pierwszej komunii świętej, jest bardzo istotnym dniem w życiu dziecka i członków rodziny. Ostatnie tydzień maja lub początkowe dni czerwca, to czas niemal zarezerwowany na tę uroczystość. Czas wiosenny jest odpowiedni do urządzania uroczystości komunijnej głównie na towarzyszący tym miesiącom urok odradzającej się natury. Na tę ważną okazję rodzice nie oszczędzają na ubrania komunijne. Dzieci ubrane są w świąteczne stroje, dziewczynki przystrojone są zwykle w śnieżnobiałe ozdobne sukieneczki, chłopcy zaś ubierają garnitury.

Sukieneczka z materiału w kolorze bieli, uwydatnia czystość a zarazem podniosły charakter wydarzenia. Strój chłopców, to zazwyczaj popularny mały garnitur w kolorze czarnym, granatowym lub ciemnoszarym, spotyka się także chłopców ubranych w białe garnitury.

pierwsza komunia święta

Źródło: flickr.com

Tym, co rodzi dyskusje jest czasem bardzo niekonwencjonalna forma dziewczęcych sukienek, często przyrównywanych do sukien ślubnych. Kokardy, wianki, falbanki oraz wszelkie ozdoby dla niektórych wydają się nie pasować do okazji jaką jest pierwsze przyjęcie komunii. W związku z tym coraz częściej widzi się jednak uniwersalne koloru białego stroje dla dziewczynek i chłopców, tzw. alby.

Czy sukienki komunijne to wciąż przerost wyglądu nad istotą?
Tagi: