Ciekawe, czy wiesz czym są siłowniki hydrauliczne. A na czym polega pneumatyka? To w zasadzie pytania jedynie dla absolwentów szkół technicznych i inżynierii na uczelni. Ten oto lapidarny przewodnik został napisany, aby wytłumaczyć trochę spraw nieobeznanym w temacie internautom.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to niezwykle chętnie stosowane konstrukcje. Można je spotkać w przemyśle, na placach budów, motoryzacji i samolotach. Służą do poruszania różnorodnych konstrukcji, np. prasy (Strona główna), dzięki energii cieczy pod ciśnieniem. Do środka siłownika zazwyczaj wlewa się olej i to on odgrywa najistotniejszą rolę. Siłowniki hydrauliczne mają zauważalnie szeroki wachlarz przydatności i są całkiem opłacalne w eksploatacji. Lepsze są jednak ich odmiany pneumatyczne, które opierają swe działanie na sprężonym powietrzu.

pneumatyka, arapneumatik

Siłowniki pneumatyczne, jak napisałem powyżej, swoje działanie zawdzięczają sprężonemu powietrzu. Zakres użytkowy jest podobny jak u ich mniej sprawnym odpowiedników. Są obecne w petrochemii, poligrafii i ciepłownictwie. Naturalnie wszędzie widać ich funkcjonalność, w różnorakich podnośnikach i wysięgnikach. Siłowniki pneumatyczne są cenione są za wydajność i czas pracy, a również za małe wielkości. Kluczowymi elementami pneumatycznych siłowników są zawory pneumatyczne (link do strony), które kontrolują ilość gazów w środku konstrukcji. Odpowiadają za kontrolę ciśnienia. Zawory pneumatyczne mają kilka typów, są to n.p.: zawory przepływowe, rozdzielające i specjalne. Na rynku znajdziemy te urządzenia u wielu producentów. Najważniejsi to Timmer-Pneumatik GmbH, Airtec i Pneumax.

Dążenie do wiadomości jest przymiotem osób bystrych i dociekliwych. Od wieków pewni ludzie próbują poznać świat ze wszystkimi jego elementami. Teraz ja przyczyniłem się do szerzenia wiedzy. Umiesz po przeczytaniu artykułu zadziwić swoich bliskich i objaśnić im rolę, jaką odgrywają takie zawory pneumatyczne w życiu codziennym. A kto wie, może te informacje się przydadzą, kiedy podejmiesz pracę w przemyśle albo na budowie? pneumatyczne > zespół powietrza siłowniki (masz więcej pytań?)

Siłowniki i prasy przemysłowe – z czym to się je?
Tagi: