Długi to rzecz wyjątkowo niepożądana dla każdego z nas. Jednak przytrafiają się okoliczności, iż trudno jest się ich ustrzec, m.in. kiedy stracimy pracę, a mamy utrzymać rodzinę, nie wspominając już o obowiązku punktualnego spłacania kredytu. W takim przypadku grunt pali nam się pod nogami, a na domiar złego do akcji wkracza firma windykacyjna. Co należy o niej wiedzieć, jeśli mamy mieć z nią do czynienia?

Oszczędności i długi

Autor: Free Creative Commons Images for Colorful Souls!
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od roli firmy windykacyjnej. Jej obowiązkiem jest ściąganie świadczeń, jakie nie zostały uregulowane w terminie, toteż, inaczej mówiąc, windykacja wierzytelności . Usługi realizuje na podstawie pełnomocnictwa, które przekazał jej wierzyciel chcący odzyskać swoje pieniądze. Prezentowana firma musi wykorzystywać wyłącznie dopuszczalne środki nacisku i nie nękać wierzyciela. Przede wszystkim może przypomnieć o konieczności spłaty długu, np. kontaktując się z daną osobą bezpośrednio lub przesyłając należyte powiadomienie. Tak jak przed chwilą zaakcentowano, nie można szantażować, naprzykrzać się ani naumyślnie wprowadzać w błąd – to działania niezgodne z prawem, jakie mogą być surowo ukarane. Niedozwolone są także wszelkie rozmowy z osobami trzecimi, np. z sąsiadami, jak również rozwieszanie informacji na temat zadłużenia konkretnej osoby w miejscach publicznych. To naruszenie godności wierzyciela. Można wyłącznie starać się uświadomić go, iż kategorycznym krokiem, jeśli polubowne rozmowy i chęć porozumienia się zostały zbagatelizowane, jest postępowanie sądowe. Lepiej jednak jest do niego nie dopuszczać, gdyż jeżeli dług naprawdę istnieje, to i tak prędzej czy później osoba zadłużona będzie zmuszona go zwrócić. Powinniśmy dogadać się z firmą , inaczej stracimy zdrowie (zobacz recykling szkla) i nerwy, a także poniesiemy niemałe koszty w sądzie. Dlaczego? Z tego powodu, iż później zostaje już jedynie postępowanie egzekucyjne, związane z wejściem komornika.

Pamiętaj, iż jeśli firma windykacyjna grozi ci, próbowała użyć siły albo dopuściła się innych działań niezgodnych z prawem, powinieneś jak najszybciej to zgłosić.

Ciekawych informacji zasięgniesz po przejściu do źródła, która posiada fascynujące dane na opisywany temat – będą one z pewnością warte uwagi.

Takie firmy nie mają prawa funkcjonować, bowiem wszelkie prowadzone działania mają być legalne. Jednakże takie sytuacje niestety mają miejsce, więc postaraj się nie dopuścić do sytuacji, w której popadniesz w długi.

Firma windykacyjna – co warto o niej wiedzieć?
Tagi: