Długi to rzecz wyjątkowo niepożądana dla każdego z nas. Jednak przytrafiają się okoliczności, iż trudno jest się ich ustrzec, m.in. kiedy stracimy pracę, a mamy utrzymać rodzinę, nie wspominając już o obowiązku punktualnego spłacania kredytu. W takim przypadku grunt pali nam się pod nogami, a na domiar złego do akcji wkracza firma windykacyjna. Co należy o niej wiedzieć, jeśli mamy mieć z nią do czynienia?

Oszczędności i długi

Autor: Free Creative Commons Images for Colorful Souls!
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od roli firmy windykacyjnej. Jej obowiązkiem jest ściąganie świadczeń, jakie nie zostały uregulowane w terminie, toteż, inaczej mówiąc, windykacja wierzytelności . Usługi realizuje na podstawie pełnomocnictwa, które przekazał jej wierzyciel chcący odzyskać swoje pieniądze. Prezentowana firma musi wykorzystywać wyłącznie dopuszczalne środki nacisku i nie nękać wierzyciela. Przede wszystkim może przypomnieć o konieczności spłaty długu, np. kontaktując się z daną osobą bezpośrednio lub przesyłając należyte powiadomienie. Tak jak przed chwilą zaakcentowano, nie można szantażować, naprzykrzać się ani naumyślnie wprowadzać w błąd – to działania niezgodne z prawem, jakie mogą być surowo ukarane. Niedozwolone są także wszelkie rozmowy z osobami trzecimi, np. z sąsiadami, jak również rozwieszanie informacji na temat zadłużenia konkretnej osoby w miejscach publicznych. To naruszenie godności wierzyciela. Można wyłącznie starać się uświadomić go, iż kategorycznym krokiem, jeśli polubowne rozmowy i chęć porozumienia się zostały zbagatelizowane, jest postępowanie sądowe. Lepiej jednak jest do niego nie dopuszczać, gdyż jeżeli dług naprawdę istnieje, to i tak prędzej czy później osoba zadłużona będzie zmuszona go zwrócić. Powinniśmy dogadać się z firmą , inaczej stracimy zdrowie (zobacz recykling szkla) i nerwy, a także poniesiemy niemałe koszty w sądzie. Dlaczego? Z tego powodu, iż później zostaje już jedynie postępowanie egzekucyjne, związane z wejściem komornika.

Pamiętaj, iż jeśli firma windykacyjna grozi ci, próbowała użyć siły albo dopuściła się innych działań niezgodnych z prawem, powinieneś jak najszybciej to zgłosić. Takie firmy nie mają prawa funkcjonować, bowiem wszelkie prowadzone działania mają być legalne. Jednakże takie sytuacje niestety mają miejsce, więc postaraj się nie dopuścić do sytuacji, w której popadniesz w długi.
Firma windykacyjna – co warto o niej wiedzieć?
Tagi: