Następny ranek i znów wstaje dzień. Ty nie bardzo masz na to ochotę. Dlaczego? Prawdopodobnie skończyłeś właśnie szkołę wyższą, ubiegasz się o staż, szukasz nowej pracy albo zwyczajnie zmęczyła cię już aktualna. Starania odpowiedniego przygotowania się do rozmowy nie dają satysfakcjonujących efektów.

Postaramy się rozwiązać zaistniały problemRozmowa kwalifikacyjna to taki poziom, który oznacza, że CV i list motywacyjny zaciekawiły rekrutera. Teraz wystarczy jedynie zrobić dobre wrażenie. Łatwo się mówi, gorzej wykonać. Klasyczna rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj od 20 minut do godziny. Nierzadko może się ona przedłużyć, zważywszy na test, o którego wypełnienie zostanie poproszony potencjalny pracownik.

Nieźle wyglądam?Na rozmowę składa się również autoprezentacja przedstawiona w artykule na , z tej przyczyny warto pamiętać o treści oraz formie wypowiedzi. Zachowanie podczas rozmowy ujawnia jak radzimy sobie ze stresem, czy jesteśmy bezproblemowi i naturalni. Nerwy nie są naszymi asystentami, choć nie można stwierdzić, że oddziałują zupełnie źle na człowieka.

rozmowa kwalifikacyjna

Autor: jeanbaptisteparis
Źródło: http://www.flickr.com

Stres pobudza adrenalinę, stwarza, iż bardziej nam zależy i tym samym staramy się dać z siebie wszystko. Istotne, by w przypadku drżącego głosu, czy rąk przyznać się do doskwierającego napięcia, np. „Przepraszam, jestem spięty. Wszystko przez to, że tak bardzo zależy mi na Państwa pracy”. Zwykle istnieje możliwość, że rekruter zerknie na nas przyjemniejszym okiem.

Błędy poznawczeNierzadko zdarza się, że czujesz się poszkodowany przez osobę rekrutującą. Pomimo ich wielkich starań, ażeby dokonywać bezstronnych ocen kandydatów i przestrzegania konkretnych formalności, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wykonania błędu, to i tak sądzisz, że zostałeś niewłaściwie potrraktowany. Pomyśl o rozwoju !

W CV niczego nie brakuje, a rekrutacja przebiegła całkiem dobrze? Oczywiste staje się, że mogą być za to odpowiedzialne mechanizmy poznawcze. Przykładowo, jesteś następnym ocenianym po kilku poprzednikach. Pretendent przed tobą nie wykazał się zbytnio wielkimi dokonaniami, co pozytywnie oddziałuje na pogląd o tobie i masz znacznie większe szanse na lepszą ocenę. Analogicznie sytuacja wygląda z efektem pierwszeństwa. Zaobserwowano, że rekruter przecenia informacje, które pozyskał na początku. Często jest tak, że osoba, która prezentuje się jako pierwsza staje się punktem porównania dla reszty. Istnieje jeszcze wiele innych błędów, toteż warto trochę poczytać w dziale zanim pójdziemy na rozmowę kwalifikacyjną.
Czy rozmowa o pracę musi być stresująca?
Tagi: