Polskie winnice i wina są już faktem. Jesteśmy dziś świadkami renesansu krajowego winiarstwa. Winnice powstają bardzo masowo, w rozmaitych rejonach naszej ojczyzny. Prócz tradycyjnych stref uprawy na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku zaistniały aktywne ośrodki winiarskie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce, gdzie są także właściwe warunki do zakładania winnic.

Co ciekawe, winnic przybywa także w innych, chłodniejszych rejonach Polski, zaś wina jakie się w nich wytwarza są zaskakująco godziwej jakości. Ocieplenie klimatu tak oczywiste ostatnimi laty z pewnością sprzyja przemieszczaniu się krańców upraw winorośli na północ kraju. W Polsce jest aktualnie kilkadziesiąt większych winnic, a także setki mniejszych nasadzeń. Łącznie areał upraw w Polsce jest szacowany na około 900 ha. Jest to nader niewielka powierzchnia w porównaniu do pozostałych państw winiarskich, jednakże areał uprawy będzie z całą pewnością prędko się powiększał (Winnica Dwie Granice).

Polskie wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Winorośl była od stuleci uprawiana na terenie Polski. Przede wszystkim słynne są winnice uprawiane na Ziemi Lubuskiej. Coraz to więcej osób zdecydowało się powiązać swoje życie z uprawą winogron i produkcją win. Polskie wina, które powstają od kilku lat w polskich winnicach to często wyroby ogromnie wysokiej jakości, profesjonalnie stworzone. Posiadają swój smak, aromat oraz coraz szersze grono zwolenników. Polskie wina to alkohole tak białe jak również czerwone. Trwa bezustannie jeszcze okres dobierania gatunków do regionalnych siedlisk.

Interesuje Cię mieszczący się w tym serwisie materiał? Kliknij więc poza tym tu i sprawdź więcej info serwis ekspresów warszawa na omawiany problem!

Celem każdych winiarzy eksperymentujących z gatunkami jest ich maksymalne dopasowanie do swojego terroir, oraz pozyskanie jak najwyższej jakości wina.

Produkcja wina w naszym kraju może być intratna, jednakże jest to działanie, które wymaga niemałych inwestycji, wiedzy, i przede wszystkim wytrwałości. Dla entuzjastów, którzy się na nie zdecydowali, jest to nie sam biznes, ale także sposób życia. Polskie wina coraz to nagminniej spotkać można w profesjonalnych sklepach, godziwych restauracjach i na winiarskich giełdach.

O rozwoju winiarstwa w naszej ojczyźnie zadecydowały 2 czynniki: przemiany kulturowe powiązane z rosnącą wziętością wina jak też podwyższeniem poziomu życia a także pojawienie się nowych odmian winogron, w wyższym stopniu odpornych na krajowe warunki klimatyczne.

Sposób na biznes
Tagi: