Kto z nas nie śni o przyjemnych układach ludzkich, o świecie, w którym dosłownie wszystko będzie OK, ludzie nie będą kłócić się, nie się zwalczać, zawsze będą wobec siebie uczciwi i życzliwi. No któż nie chciałby tak? Niestety, świat taki nie jest i nigdy nie będzie, zresztą może dostrzec to każdy z nas, patrząc na swoje przeżycia, czy po wielu życiowych sytuacjach, kiedy przyszło nam stawić czoła różnym osobom w niezbyt przyjemnych okolicznościach.

windykacja

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonale wiedzą o tym firmy windykacyjne – To, w jakim obracają się klimacie świadczy najbardziej o tym, jak bardzo nasz świat jest złożony. Niestety, nie każdy z nas ma dobre zamiary, a nawet kiedy ma, to może mu coś nie wyjść, a jego dane trafią na listę firmy windykacyjnej. Zdarza się to dosyć często, ponieważ funkcjonujemy w świecie, gdzie wymiana gotówkowa, realizacja zobowiązań to nie są puste słowa, to prawdziwe wartości, o które trzeba dbać, których trzeba przestrzegać.

Znakomita większość dużych firm może pochwalić się swoimi własnymi działami windykacji. Niemniej, są one wspomagane, a nawet czasami zastępowanie przez firmy specjalistyczne które się zajmują windykacją. W Polsce, odzyskiwanie wierzytelności niezbyt dużych kończy się najczęściej na windykacji polubownej, czyli bazującej na wysyłaniu do dłużników pism, w który rzeczowo namawia się ich do spłaty należności. Jednocześnie, pisma to nie wszystko. W wielu przedsiębiorstwach dobrze pracują działy call center. Dzięki nim pracownicy kontaktują się z dłużnikami i nakłonią ich do spłaty długu – w formie ugody.

To postępowanie jest popularne, gdyż jest tanie, na pewno bardziej korzystne i o wiele szybsze nie w sytuacji masowego kierowania spraw do sądu. Wiele niedużych firm może tylko pomarzyć o takim dziale, wobec tego decyduje się na wynajem odpowiednie firmy windykacyjne, które skutecznie egzekwują należne długi. Należy powiedzieć, że niektórzy dłużnicy są naprawdę niereformowalni, więc bardzo trudno od nich ściągnąć swoje pieniądze. Wtedy takie firmy wiedzą jak działać. Na szczęście większość spraw da się załatwić polubownie, ale tak samo skutecznie, jak w przypadku trudnych dłużników.

Uczciwy świat to mrzonka, stąd niezbędne są właściwe uregulowania, które mogą zapobiegać nieprawidłowościom. Potrzebne są też odpowiednie firmy
Tagi: