Niegdyś, kiedy nie wymyślono jeszcze opon ani sposobów produkcji takich rzeczy, jechanie pojazdami było bardzo ciężkie. Zrobione z drzewa koła często pękały, najbardziej na kiepskich powierzchniach. Kłopot starali się rozwiązać dawni wynalazcy Imperium Romanów, którzy skonstruowali setki mil doskonałych dróg. To wielkie osiągnięcie znalazło odzwierciedlenie w popularnym powiedzeniu, że wszelkie drogi zaprowadzą nas do Rzymu.

Pionierskie opony zbudowano podczas początków rozwoju samochodów. Dobre ogumienie jest tak ważne dla pojazdów, że podczas 2. Wojny Światowej dotkliwe deficyty gumy wywołały duże opóźnienia w gospodarce nazistów.
W obecnym wpisie omawiamy trzy podstawowe odmiany opon, którą są stosowane współcześnie —-> tutaj serwis o oponach.

tir

Źródło: flickr.com

Jeżeli posiadasz pojazdy do pracy jak liczyć okres wypowiedzenia w polu, powinny być one uzbrojone w mocne opony rolnicze. Tego rodzaju opony odznaczają się oczywiście dużą wytrzymałością, ponieważ zajęcia rolnicze są trudne. Zwyczajne ogumienie do aut tutaj nie pasują. Oprócz tego opony rolnicze są najczęściej sporo większe od klasycznych modeli – szczególnie opony (sprawdź propozycję) rolnicze, które zakłada w ciągnikach.

Samochody, które jadą po trudnych nawierzchniach, muszą mieć zamontowane solidne opony terenowe. W tej sytuacji kluczową cechą, jaką mają mieć dobre opony terenowe, jest przyczepność (na przykład TAKIE). Opony terenowe są zazwyczaj konieczne wyczynowcom, którzy jeżdżą w dalekich wyścigach. Na takich rajdach drogi zazwyczaj są prowadzone przez rozmaite błota i góry. Solidne opony terenowe to podstawa sukcesu w tego typu zawodach.

I na zamknięcie artykułu zostały nam opony ciężarowe (na przykład TAKIE), które są stworzone, jak sama nazwa mówi, do zakładania w wozach dostawczych, noszących ciężkie towary. Opony ciężarowe muszą charakteryzować się solidnością, ponieważ muszą wytrzymać wielki ciężar. Gdyby w samochodach ciężarowych zamontować klasyczne opony do aut osobowych, na pewno by eksplodowały po kilku przejazdach.
Ogumienie zimowe oraz letnie
Tagi: