Czasami można usłyszeć w TV lub przeczytać w pismach, że angielski jest językiem ponadnarodowym. Ale gdzie na świecie możemy porozumieć się po angielsku bez większych komplikacji?

Język angielski jest językiem oficjalnym (czy też blisko 90 % ludności używa go) w: Anglii, USA, w Irlandii Północnej, Kanadzie, Filipinach, Australii, Nowej Zelandii, Jamajce, jak też w paru mniejszych krajach. W powyższych państwach bez żadnego problemu porozumiemy się w tym języku, bowiem język angielski jest w nich językiem oficjalnym czy jest stosowany przez większą część ludności.

Słowniki języka angielskiego

Autor: Graham Campbell
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc wygląda sytuacja w Europie? Nie jeden raz zdarzy się, że będziemy pragnęli dokądś wyjechać (dla przykładu na wakacje). Zobaczmy w których europejskich krajach bez trudności porozumiemy się w języku angielskim (ilość procentowa znaczy procent ludności w konkretnym państwie, jaka zna język angielski – strona tutaj – w stopniu dobrym). Zobaczymy też na jakim miejscu jest Polska.

Powiązany artykuł: ATJ Lingwista

W tych państwach bez najmniejszych problemów porozumiemy się w angielskim: w Norwegii 90%, Szwecja 89%, angielski na Malcie 88%, w Holandii 87%, w Danii 86%. Jak można z tychże danych wyczytać, angielski w Anglii jak najbardziej, jednak w wielu innych miejscach na globie też okaże się niezbytecznym.

Znajomość języków przydaje się w życiu dużo częściej aniżeli nam się może wydawać. Najbardziej praktycznym jest angielski. Znajomość tego języka przydaje się nie jedynie w szczególnych wypadkach, ale również na co dzień. Na ulicy współcześnie w każdym mieście w naszym kraju pełno jest cudzoziemców. Co jeżeli któryś z nich zapyta nas o drogę? Czasami to my wyjeżdżamy na zagraniczną wyprawę. Wtedy sami musimy znaleźć się w obcym miejscu, jednakże – jeśli nie znamy chociażby podstaw komunikacji angielskiego – nie spytamy o drogę.

Porównaj –

Współcześnie większość krajów świata jest wykształcona, natomiast angielski jest tak uniwersalny, że sprawdza się w wielu państwach (patrz powyżej). Zawsze znajdzie się ktokolwiek, kto choć troszkę mówi po angielsku. W poszukiwaniu zatrudnienia także niezbędny będzie angielski. W obecnych czasach w mało którym anonsie nie jest żądana choćby podstawowa znajomość tego języka. Nawet kasjer w hipermarkecie winien znać angielski. Zawsze może trafić się nabywca cudzoziemiec.
Do czego może nam się przydać znajomość języka angielskiego? Kilka faktów
Tagi: