Instalacja elektryczna to podstawowy element każdej inwestycji budowlanej i nie potrzebne jest, aby omawiać, dlaczego tak jest. Odpowiednie projektowanie instalacji elektrycznych to najprostsza trasa do sukcesu budowlanego, ponieważ dobra instalacja mówi o sprawności technicznej budynku mieszkalnego lub użytkowego, a co za tym idzie, o jego dużej cenie. Jakich norm trzeba przestrzegać, żeby zaplanować poprawną instalację elektryczną?

instalacje

Autor: William Murphy
Źródło: http://www.flickr.com
Sieci elektryczne w domach muszą być projektowane przede wszystkim tak, żeby w przewidywanym okresie – jak najdłuższym rzecz jasna – realizowały warunki dotyczące mocy wymaganej i okazywały się w pełni sprawne technicznie – Ige-Xao. Istotne są jednocześnie wymogi, które rodzą się z faktu, jaki jest poziom wygody funkcjonowania lokatorów.

Podstawowe cechy sieci elektrycznej w budynkach o całkowicie nieistotnym zastosowaniu są sprecyzowane. Stąd projektowanie instalacji elektrycznych powinno zawierać zapewnienie: niezawodnej dystrybucji energii elektrycznej, sprecyzowaną jakość energii właściwą dla użytkowanych w domu urządzeń, pewność korzystania z instalacji energetycznej

instalacje elektryczne

Autor: U.S. Fish and Wildlife Service Northeast Region
Źródło: http://www.flickr.com

(ochrona przeciw porażeniom, zwarciom łączeniowym, pożarom), obrony ekosystemu oraz zdrowia i życia ludzkiego.

Projektowanie instalacji elektrycznych jest więc nie lada zadaniem dla wszystkich tych, którzy parają się rozrysowywaniem takich właśnie schematów. Powinni oni zwrócić uwagę na wiele norm, które muszą być spełnione, ale równocześnie spójne ze sobą. Tylko wymagania odnoszące się do planowanego czasu eksploatacji instalacji elektrycznej mają prawo być różne, a uzależnione są głównie od przeznaczenia. Różnice zauważalne są zwłaszcza pomiędzy montowaniem sieci w obiektach przemysłowych a lokalach mieszkalnych. Co nie jest równoznaczne z tym, że projektowanie instalacji elektrycznych dla domów mieszkalnych powinno być wykonane słabiej, niezgodnie z konkretnymi przepisami.

Jeśli ten tekst pochłonął Cię kompletnie, to sprawdź również odmienny oryginalny serwis (https://www.jwp.pl/uslugi/odnowienia-i-zmiany/), który zapewne ma nie mniej absorbujące informacje.

Normy projektowania są jednakowe.

Profesjonalnie zaaranżowana instalacja elektryczna drogą do celu
Tagi: