Kształcenie do tego zawodu jest punktem wyjściowym do elastycznej orientacji zawodowej w różnych dziedzinach – wytwarzania zegarków, biżuterii oraz rozmaitych urządzeń. Kształcenie to jest zorientowane przyszłościowo i na podstawie szerokiej gamy możliwości może być podstawą do dalszego zawodowego kształcenia w wielu zawodach.

zegarek

Autor: jared leininger
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnim czasie zegarmistrzowie stali się poszukiwani i mają niezwykle obiecujące szanse rozwoju, szczególnie ze względu na ostatnio wzrastające zapotrzebowanie na zegarki mechaniczne. Jak wygląda ogólna charakterystyka pracy. Aktualny obszar działania zegarmistrza to pochodna z jednej strony technicznej różności zegarków i zastosowanych do ich budowy materiałów, a z drugiej strony uzupełniających zadań, jakie pochodzą z rozporządzeń o nowym profilu zawodu rzemiosła zegarmistrzowskiego.

Zarówno niezbędne stałe dopasowanie umiejętności i wiedzy do nowoczesnego rozwoju, jak i także dochodzące zadania, jak restaurowanie historycznych zegarów i zegarków oraz prace serwisowe w branży jubilerskiej, determinują wysoki poziom wiedzy technicznej i szczególnej elastyczności, potrzebnej przy ciągłych zmianach zadań. Skuteczny zegarmistrz robi swoja pracę na siedząco przy specjalistycznie do precyzyjnej pracy wykonanym warsztacie. Najczęściej jest to zakład zegarmistrzowski, chociaż coraz częściej na takie miejsce mówimy serwis zegarków. Pulpit warsztatu jest zaopatrzony z przodu w dwie specjalne podpórki na przedramiona. Dzięki temu uzyskane odciążenie rąk zapewnia pewniejsze operowanie małymi narzędziami i bardziej precyzyjne wykonywanie pracy.

zegarek

Autor: jess csx
Źródło: http://www.flickr.com
Pod ręką są konieczne narzędzia, jak lupa, pincety czy oliwiarka, jest tam także odpylacz, stojak (więcej tutaj) z narzędziami oraz zestaw drobnych śrubokrętów. Narzędzia rzadziej używane są również w zasięgu ręki i w zależności od zastosowania ułożone w dwóch rzędach szuflad po prawej i lewej stronie warsztatu.

Zaciekawił Cię ten opis? Jeżeli tak, to wejdź do kolejnego artykułu i czytaj dalej nawierzchnia mineralna o tym, co niezwykle Cię interesuje.

W każdej przyzwoicie urządzonej pracowni zegarmistrzowskiej będą także maszyny ogólnego użycia, typu tokarka czy maszyna do czyszczenia małych mechanizmów. Obecnie zegarmistrz jest w stanie liczyć na wiele zleceń, a to z tej przyczyny, że wróciliśmy w czasy tak zwanej konkretnej profesji. Ludzie po studiach nie mogą znaleźć pracy, ponieważ znają tylko wiele teorii, natomiast ludzie, jak zegarmistrzowie, z namacalnymi umiejętnościami są cenionymi fachowcami. Więcej na .

Troszkę zapomniany, ale jak bardzo konieczny zawód. Zegarmistrz dzisiaj to bardzo ważny specjalista
Tagi: