Rok 2012 szykuje istotne zmiany na polskim rynku nieruchomości. Nowa Rekomendacja S oraz ustawa deweloperska nie powinny wpłynąć pozytywnie na poprawę kondycji rynku nieruchomości. Które mieszkania i domy na sprzedaż będą cieszyły się popularnością kupujących w najbliższym czasie?

Kredyt hipoteczny

Autor: nickname
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno: niedrogie i mniejsze. Cena za metr kwadratowy tak propozycji z rynku pierwotnego, jak i z „drugiej ręki”, wciąż jest wysoka. Najnowsze wytyczne Rekomendacji S wprowadzają prawdopodobieństwo obniżenia zdolności kredytowej pewnych wnioskodawców, nawet o kilkanaście procent. W wyniku czego będą oni poszukiwali mieszkań mniejszych i tańszych, bądź przeniosą zakup na później, oczekując na zmniejszenie warunków kredytowych i zaoszczędzenie odpowiedniej kwoty wkładu własnego.

Ustawa deweloperska, która zacznie obowiązywać na koniec kwietnia, spowodowała podjęcie działań przez deweloperów już w tej chwili. deweloperzy chcą sprzedać inwestycje już wykończone, aby ruszyć z realizacją nowych nieruchomości, jeszcze przed wejściem nowej ustawy w życie. Razem ze spadkiem cen z rynku pierwotnego idą tańsze nieruchomości (Mieszkania na sprzedaż) z drugiej ręki. To dostateczne powody, aby uznać, że początek 2012 roku, może być dobrym okresem na zakup mieszkania lub domu.

Analitycy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości zwrócili uwagę na zmniejszenie dynamiki budownictwa indywidualnego. Domy na sprzedaż nie będą więc równie często znajdowały się w katalogach sprzedażowych. Chętni poszukują niewielkich mieszkań, na które dostaną kredyt. Szacuje się następne obniżki cen mieszkań, w związku ze spadkiem popytu.

Kredyt hipoteczny

Autor: lumaxart
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lumaxart/2136953043/

Największe ceny inwestycji wciąż można spotkać w stolicy. Ogłoszenia odnalezione pod hasłami: mieszkania Warszawa, nieruchomości Warszawa i mieszkania do wynajęcia Warszawa dają do zrozumienia, że najdroższe jest Śródmieście. Przeciętna cena metra kwadratowego w tym miejscu waha się w zależności od zestawienia, w granicach od 12 tys. zł do 14 tys. zł. Mimo dużych cen mieszkania w centrum i śródmieściu Warszawy sprzedają się bez problemu, ze względu na prestiżową lokalizację i doskonałe połączenia komunikacyjne. Do najczęściej wybieranych zaliczają się także obszary Ochoty i Mokotowa. Są to na pewno oferty nieruchomości skierowane do osób dysponujących zasobnym portfelem. Które części miasta zamieszkują osoby o średnich dochodach? Najtańsze mieszkania pochodzą z: Pragi-Północ, Białołęki i Ursusa.

Sprzedaż mieszkań i mieszkania na wynajem w Krakowie, Poznaniu oraz we Wrocławiu charakteryzują się znacznie niższymi cenami za metr kwadratowy w porównaniu do stolicy. Bez względu na to lokale czekają przeciętnie ponad 100 dni na nowego nabywcę. Być może, w aktualnej sytuacji, czas sprzedaży dodatkowo wydłuży się.

Coraz mniejszym popytam cieszą się nieruchomości (zobacz partnerzy.pl/oferty/od-dewelopera) do gruntownego remontu. Zainteresowani zwracają dużą uwagę na standard wykończenia lokalu, za który niejednokrotnie oddają wszystkie oszczędności.

Sprawdź też na blogu o nieruchomościach

Źródło:
Różne wybory klientów biur nieruchomości
Tagi: