Przenośniki taśmowe to mechanizmy transportowe o charakterze ciągłym, zwłaszcza wykorzystywane w celu transportutowarów sypkich albo drobnych. Z efektywnością są stosowane w magazynach, składach czy kopalniach. Doskonale sprawdzają się również na liniach produkcyjnych.

maszyna technologiczna

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Sprawdź więcej informacji o przenośnikach taśmowych
http://www.robak.konin.pl/oferta/przenosniki-tasmowe
Bez wątpienia jest wiele konstrukcji przenośników taśmowych. Niemal każda z nich poruszana jest silnikiem elektrycznym. Z reguły stosowanym jest przenośnik, który składa się z taśmy transportowej, tak zwanej przenośnikowej połączonej w pętlę. Oparta jest na rolkach, które nazywa się krążnikami, napędzana z kolei za pomocą jednego lub większej ilości bębnów napędowych. Taśma ulega napięciu przy pomocy mniej lub bardziej skomplikowanych mechanizmów napinających. Podczas transportu materiałów mogących obklejać taśmę stosowane są z reguły również urządzenia do czyszczenia taśmy, jak szczotki lub skrobaki. Taśma w przenośniku taśmowym zrobiona jest z reguły z gumy, silikonu, jak również z elastycznego materiału. Istnieją także przenośniki, gdzie rolę nośnika wypełnia taśma lub siatka stalowa, o rozmaitym splocie. Tego typu urządzenia używane są na przykład na liniach technologicznych przechodzących przez piece czy myjki. Są również przenośniki uruchamiane linami, przenośniki z taśmą, która zawiera poprzeczki, inaczej zwane zabieraki. Ułatwiają one transport towarów pod dużymi kątami. W rozległych przenośnikach taśma powrotna często jest odwracalna.

Przenośnik taśmowy

Autor: peter
Źródło: http://www.flickr.com
Depaletyzatory – wybór

Interesującym rozwiązaniem jest również instalacja z taśmą, zawinięta jest w rurę w środkowej części trasy przenośnika . W ten sposób materiał transportowany ochraniany jest przed czynnikami zewnętrznymi. Przenośniki taśmowe mogą mieć wagi, czyli tak zwane liczniki przepływu transportowanego materiału. Pracę przenośnika ubezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy czy przeciążenia, a także czujniki temperatury i zbiegania taśmy. Przenośniki taśmowe są w stanie przetransportować załadunek na całkiem dalekie, znaczne odległości. Korzysta się z nich dokładnie tam, gdzie transport kołowy sprawia trudności albo jest nieekonomiczny. Wykorzystuje się go także do przenoszenia towarów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po odpowiednich zabezpieczeniach mogą posłużyć do transportu pracowników. W kopalniach odkrywkowych wykorzystuje się przenośników, jakich ułożenie jest wymieniane w okresie przesuwania frontu robót przy pomocy tak zwanych mostów skarpowych.
Dodatkowe informacje kliknij

Co oferują przenośniki taśmowe i jak ułatwiają pracę? Poznaj modele przenośników i ich stosowanie. Sprawdź gdzie najbardziej się sprawdzają
Tagi: