To prawda, że każdy preferuje produkt końcowy, a więc pojazd osobowy.Jednak, aby mógł wyglądać, tak jak go znamy potrzebne jest zaprojektowanie i stworzenie wielu części, które są właściwe do jego tworzenia. Taką bardzo ważną rzeczą są łożyska. Jak wykorzystywane są w motoryzacji?

łożyska

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Łożyska są tam gdzie (pod tym linkiem) ruch i szansa obciążenia. Obciążanie może być spowodowane jedynie ruchem, lub ciężarem urządzenia. Mamy mnóstwo typów łożysk, podobnie jak samych rodzajów łożyskowania. Okazuje się,że konstrukcje łożysk w motoryzacji nie muszą być znormalizowane. Zmiany z kolei to konsekwencja określonej polityki klienta i ujednolicania struktury niż dopasowania do obciążeń. Ustandaryzowane staja się jedynie, na przykład łożyska w konstrukcji kół czy w mostach (czytaj wiecej). W odmiennych przypadkach dopuszczalne są modyfikacje wymiarów. Jakiego typu łożyska mamy szansę zazwyczaj znaleźć w naszych autach.

Na pewno są są to łożyska toczne, w swoim działaniu mogą wykorzystywać tak nazywane tarcie potoczyste. Podgrupą takich łożysk są bardzo często występujące w samochodach łożyska kulkowe. Niemal identycznie znane są łożyska stożkowe, które mogą pojawiać się w kilku wersjach. Poza tym możemy spotkać łożyska idiełkowe, czasem też walcowe. Gdzie znajduje się łożysko w aucie? Naturalnie w silniku, ale nie tylko. Przede wszystkim przy wale głównym, tam znajdują się łożyska ślizgowe, ale w przeszłości stosowane były również łożyska igiełkowe czy stożkowe. Kolejnym miejscem występowania jest rozrząd, tam najczęściej spotykamy łóżyska ślizgowe. Wyjątkowe są układy z popychaczami rolkowymi.

Są to schematy złożone i łożyska te są (odlewy sprawdź) zazwyczaj nie do zastępowania.Zupełnie innym miejscem, gdzie można znaleźć łożyska są korbowody. Ich typ uzależniony jest od typu silnika. Następnym miejscem jest skrzynia biegów i układ napędowy . Przede wszystkim wałek sprzęgłowy. Są tam łożyska kulkowe dwurzędowe. Równocześnie łożysko, które będzie prowadzić do wałka sprzęgłowego w wale korbowym – zazwyczaj igiełkowe. Dobrze rozpoznawane jest łożysko oporowe sprzęgła, jest ono z reguły hybrydą łożyska wzdłużnego i skośnego. W skrzyni biegów mogą znaleźć się również łożyska poszczególnych przełożeń.

W którym miejscu znajdują się łożyska w pojeździe? Co należy o tym wiedzieć?
Tagi: