Nowoczesne projekty architektoniczne cechują się coraz to modernistycznymi trendami, szczewgólnie w obrębie łączenia elementów. Z każdym kolejnym rokiem są tworzone interesujące wzory i ciekawe kompozycje. Jednym ze naturalnych elementów nowego designu są szklane detale w przestrzeniach biurowych. Już Stefan Żeromski w „Przedwiośniu” wspominał o szklanych domach mogących znajdować się na terenach Polski, były one symbolem nowoczesności i bogactwa, ukazywały marzenia bohatera. Obecne szklane domy dla wielu również są istotnym symbolem – kojarzą się z szybką karierą zawodową i stabilnością finansową.

szklane drzwi

Autor: Reynaers Polska
Źródło: Reynaers Polska
To za szkła i betonu zbudowane są największe centra finansowe świata. Motywem, który popularnie pojawia się, również w polskich wieżowcach jest model potężnej sali z dużą ilością stanowisk pracy, przedzielonej od korytarza szybą z grubego materiału.

Czy taka problematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę odkurzacze do oleju, która odnosi się do omawianej sprawy, zatem niewątpliwie też Cię zainteresuje.

Taki rozkład pomieszczeń ma na celu ułatwienie wymiany myśli i informacji między zatrudnionymi oraz ukazanie ich otwartości (pracowników i kierownictwa) dla nowych idei. Przeźroczyste szyby zarówno do hal jak i do poszczególnych gabinetów dają wrażenie braku sekretów. Przeciętny człowiek dobrze zna takie pomieszczenia, choćby z seriali sensacyjnych, w których kluczową rolę grają specjaliści kryminalistyczni. Przeszklone pomieszczenia pozwalają obserwować pracę każdego z członków ekipy. Jedyne rzeczy nie zrobione z tego materiału to przyrządy laborantów i, być może, okucia do drzwi szklanych.

Czy w kontekście analizowanego w tym materiale tematu otrzymujesz wyczerpujące odpowiedzi? Jeżeli nie, to podobne materiały zobacz pod adresem, który znajduje się tutaj.

Tego typu instalacje są całkiem trwałe, jednak wymagają sporych nakładów pieniężnych, do niektórych konstrukcji używane są specjalne uchwyty do szkła, jak również usuwanie rys ze szkła czy samo czyszczenie tych powierzchni kosztuje sporo czasu i mocy . Do czyszczenia takich obiektów z zewnątrz zatrudnia się specjalne ekipy sprzątające, a usuwanie rys ze szkła kończy się niestety czasami wymianą całej przestrzeni okiennej (na przykład na danym piętrze).Używa się wtedy specjalistyczny sprzęt, a specjalne uchwyty do szkła uwożliwiają umieścić szybę we właściwym miejscu. Elementy szklane we wnętrzu obiektów są, już standardowo, łamane z drewnem oraz z pozostałymi metalami. Ostatnio interesującym trendem jest wiązanie szkła z porcelaną i drewnem, co nadaje przedmiotom nowoczsny i niespotykany wygląd, nawiązujący nieco do pomysłów przełomu dwóch poprzednich wieków. Mamy tu zatem połączenie współczesności, kultu działania (w rozumieniu ubogacania kariery zawodowej) oraz nawiązania historyczne. Dodatki szklane sprawdzają się też w prywatnych mieszkaniach, a zwłaszcza w budynkach parterowych.

Spore wrażenie na kupujących robią ogromne tarasowe okna, które obrócone w odpowiednia stronę, pozwalają dłużej cieszyć się słońcem i dają wrażenie jakby to co na zewnątrz łamało barierę środka budynku. Ciekawe są także piękne metalowe okucia do drzwi szklanych oraz modyfikacje kominkowe (połaczenia okuć z przyrządami do podtrzymania płomienia w kominku) .

szkło

Autor: Dean Sebourn
Źródło: http://www.flickr.com

Budownictwo parterowe znakomicie współgra z modernistycznymi trendami w architekturze wnętrz. Wyjątkowym warunkiem posiadania pięknego domu, poza wystarczającym projektem, jest odpowiednie umiejscowienie go w terenie. O ile w przestrzeni wielkiego miasta nie ma to większego znaczenia (budynki pną się w górę), o tyle w przypadku domu jednorodzinnego sąsiedztwo ma decydujące znaczenie. Przed zakupem działki warto przyjrzeć planom zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć rozczarowania, czyli w postaci osiedla bloków w sąsiedztwie. Współczesna architektura skłania się w kierunku prostoty i funkcjonalności przyjmowanych form. Projektanci i architekci każdego dnia szukają nowych trendów dla swoich propozycji. Jednak wciąż daje radę zasada, że to co najprostsze będzie służyć najdłużej.

Modne pomysły w architekturze mieszakania i pomieszczeń do pracy.
Tagi: