Na własną elektrownię stać właściwie niewielu, ale do pewnego stopnia mogą ją nam zastąpić względnie niedrogie, powszechnie dostępne generatory prądotwórcze, jakie zasilą narzędzia elektryczne w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej.

Agregat spalinowy
Agregat prądotwórczy może się okazać pomocny każdemu – na biwaku, parceli rekreacyjnej albo w garażu, do którego nie doprowadzono elektryczności – Może także stanowić element instalacji awaryjnego zasilania domu – na wypadek dłuższej pauzy w dostawie zasilania elektrycznego, jaka w obecnych czasach bywa również równoznaczna z brakiem grzania i wody w kranie.

Do zastosowań domowych właściwe będą urządzenia o niedużych gabarytach jak też odpowiednio mniejszej siły. W wypadku urządzeń wytwarzających energię elektryczną zasilania przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, jakiej jednostką jest woltoamper. W rozsądnej cenie (kilka tysięcy złotych) można kupić takie o mocy od 0,5 do kilku kVA.

Jeśli opisywany wątek niesamowicie Ci odpowiada, to żeby zdobyć kolejne informacje na to zagadnienie, pójdź dalej i kliknij tu.

Maszyny o mocy do 1,5 kVA są zazwyczaj przenośne (mogą mieć formę walizki). Te o większej mocy są już duże i ciężkie, więc trzeba je przemieszczać na kołach – z tego względu musimy traktować je jak przyrządy stacjonarne.

Tanie generatory prądotwórcze zasilają aparaty do podłączone do nich energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach – . Oczywistą wadą podobnego rozwiązania jest krótkotrwałe działanie – mogą zapewnić moc paruset watów (woltoamperów w przypadku prądu przemiennego) przez kilkanaście, w najlepszym razie kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorków.

Zainteresował Cię prezentowany artykuł? Jeżeli tak, to w najświeższym wpisie też przeczytasz coś, co będzie dla Ciebie wartościowe. Kliknij zatem tutaj!

W miarę swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych zapewniają generatory prądotwórcze poruszane silnikami benzynowymi. Pełne zatankowanie ich zasobników paliwa wystarczy na parę godzin pracy, zaś moc jest uzależniona od wielkości użytego silnika – może być dowolnie duża, tyle że przekłada się to na cenę narzędzia. Za mniej niż 10 tys. zł możemy zakupić generatory o sile paru kilowatów.

W przeciwieństwie do akumulatorowych rozpowszechnione generatory spalinowe nie nadają się do wykorzystywania w pomieszczeniach zamkniętych – wytwarzają spaliny, wymagają studzenia powietrzem i niezmiernie hałasują. Musimy je zatem rozmieścić na zewnątrz – najlepiej pod dachem, w punkcie, w jakim hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Wybieramy właściwe awaryjne zasilanie.
Tagi: