Dość często niedługo po zakończeniu studiów dużo osób decyduje się na prowadzenie własnej spółki. Częstą przyczyną tego jest to, iż nie chcą działać w jakiejś korporacji, chcą urzeczywistniać własne pasje oraz zainteresowania, co nie zawsze jest możliwe w wypadku, gdy pracuje się u kogoś innego.

Czasami wydarzy się tak, iż w okresie studiów co niektórzy zaczynają pracę jako wolontariusze. To staje się ich normalną pasją do tego stopnia, że pragną później kontynuować to, co robili wcześniej, na przykład zajmując się różnego rodzaju projektami opracowywanymi indywidualnie lub przy kooperacji z innymi. To może być alternatywa dla pracowania u kogoś, aczkolwiek można też zdecydować się na indywidualną firmę, bez konieczności pracy na czyjś rachunek.

W takim wypadku liczy się głównie to, że prywatna firma daje możliwość rozwijania naszych pasji, zamieniania swojego hobby w działalność, jaka będzie dawała wskazane zyski. Co więcej, plusem takiego przedsięwzięcia jest też to, że nikt nie będzie nam pokazywał, czym mamy się zajmować a także jakie mogą być cele naszej działalności. Za takim rozwiązaniem biznesowym idzie ogromna wolność w postaci produkowania tego, czego pragniemy, urzeczywistniania naszych planów. Niemniej na nas spoczywa też znacząca odpowiedzialność w kwestii prowadzenia kompletnej księgowości a także biurokracji, za którą jedynie my odpowiadamy.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście na początku, przez pierwsze dwa lata wszystko jest uproszczone, albowiem mamy duże wsparcie ze strony urzędu pracy, obniżone obciążenia a także rozliczenia, na przykład do ZUS-u. Niemniej po tym czasie powinniśmy już w normalny sposób prowadzić kompletną księgowość. A problematyczne może okazać się to, czy na przykład trzeba szukać oraz następnie składać deklarację vat 7 druk, czy też ma to być deklaracja vat7d. Jest to o tyle istotne, iż deklaracje te składają zasadniczo ci, którzy z urzędem skarbowym rozliczają się co miesiąc.

Następnym wydatkiem, o którym trzeba pamiętać, są koszty uzyskania przychodu ,https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-koszty-niestanowiace-kosztow-uzyskania-przychodowosztem połączona jest też amortyzacja , rozumiana jako zużywanie się przykładowo naszego samochodu, którego używhttps://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wszystko-o-srodkach-trwalych-oraz-metodach-ich-amortyzacjiżąc z domu do biura a także na powrót.

Kwestie podatkowe to dość skomplikowana sprawa, dlatego też trzeba czasami poradzić się specjalisty, żeby nie popełnić błędu, który może nas później sporo kosztować.
Co jest istotne, kiedy prowadzimy własną firmę.
Tagi: