Sondowanie statyczne sondą CPT zezwala na określenie rozlicznych parametrów geotechnicznych, które są oceniane przy pomocy stożka mechanicznego Begemanna. Stosując stożek elektryczny, można na dodatek zrealizować pomiary ciśnienia wody, która znajduje się w porach gruntu, inaczej wody porowej. W trakcie badania ze stożkiem mechanicznym, pomiary odbywają się w trybie trwałym, a w wypadku wykorzystania stożka elektrycznego pomiary wykonuje się co 20 centymetrów.

pomiar

Autor: USGS Unmanned Aircraft Systems
Źródło: http://www.flickr.com

Sondowania statyczne pozwalają na skuteczne obliczenie stopnia zagęszczenia gruntu, modułu jego odkształcenia, i także szczebla jego plastyczności. Badania te charakteryzują się wieloma zaletami, dlatego są tak często stosowane w dzisiejszych czasach. Badanie sondą CPT zezwala na dostanie błyskawicznych rezultatów, co niewątpliwie jest jego największą wartością. Dodatkowo sondowanie cpt jest ogromnie drobiazgowe, zatem można zdobyć niezwykle dobre, wiarygodne pomiary. W razie użytkowania tradycyjnych badań, trzeba pobierać próbki o nietkniętej strukturze co powoduje, iż z reguły jest ich niezwykle niewiele. Otrzymanie wyników też trwa niezmiernie długo, albowiem próbniki muszą uprzednio pozostać dostarczone do laboratorium. Dopiero następnie na nienaruszonych strukturach próbkach wykonuje się wyznaczone badania (serwis www) laboratoryjne. Stanowczo więc wypada uznać, że sondowanie cpt jest znacznie lepszą metodą, która oszczędza mnogość cennego czasu, oraz także pieniądze.

Sprawdź również – stabilizacja podłoża

badania CPT

Autor: http://www.baars.pl
Źródło: http://www.baars.pl

A jak wygląda badanie sondą CPT? Powinno się rozstawić urządzenie w odpowiednim punkcie i prawidłowo je przymocować. Następnie stożek pomiarowy jest wciskany do ziemi z określoną siłą i w ten sposób zaczyna się badanie. Trzeba pamiętać, by sonda CPT była niesłychanie dobrze i mocno przymocowana do podłoża. Do mocowania sondy nierzadko stosuje się kotwy, które są maszynowo wkręcane w podłoże. Niemniej jednak znaczące jest także to, by kotwy – sprawdź serwis – nie naruszały zbyt bardzo struktury gruntu.

Czym jest sondowanie statyczne oraz jakie zalety ma wykonywanie badań sondą SCPTU
Tagi: