Wreszcie przejęliśmy się naturą, a utylizacja odpadów odpadów nie jest abstrakcją. Nawyk oddzielania plastikowych opakowań od domowych śmieci to już właściwie standard. Jednak to nie jest wystarczające. Segregowanie odpadów jest skomplikowane.

Odpady

Źródło: www.utylinia.pl

Dużo osób uważa, że sortowanie śmieci nie byłoby kłopotem, gdyby w różnych miejscach postawiono przystosowane śmietniki na odpady: żółte na plastik, niebieskie na papier, zielone na szkło . Faktycznie – duże osiedla mają takie, ale to jeszcze nie jest norma. Deficyt takich koszów bywa wymówką, bo tam, gdzie faktycznie są, lokatorzy często nie używają ich.

Odpady zanim je wyrzucimy trzeba właściwie przyszykować. Wyrzucając szklane słoiki, trzeba usunąć nakrętki, a gazety, koniecznie muszą zostać pozbawione wszystkich metalowych elementów. Z lenistwa wyrzucamy plastik nie zgniatając i w dodatku zakręcone – postarajmy się, to wydaje się trudne.

Baterie do kosza?
Polskie domy są wypełnione groźnymi śmieciami. Nie tylko odpady przemysłowe mogą szkodzić. Stare lekarstwa, zużyte bateria przeważnie trafiają domowych koszów. To samo tyczy się produktów pielęgnacji roślin i innych groźnych lakierów. W wielu skepach można znaleźć specjalne pojemniki na odpady niebezpieczne, chociaż ludzie nie z nich korzystają. Nie interesuje ich, że sortowanie odpadów jest obowiązkiem, w końcu to sami je produkujemy.

Akcja zbierania śmieci
W ramach odnawiania mieszkania i wiosennych zmian w domach rodzą się kłopoty, gdzie wyrzucić niepotrzebną pralkę albo telewizor. Nie musimy długo myśleć, wszyscy wiele razy spotkali różne sprzęty na pobliskim śmietniku. Żeby z tym walczyć, w polskich miastach przygotowywany jest odbiór odpadów takich jak np. niesprawny sprzęt elektroniczny i przy okazji utylizacja. Trzeba się łatwo zorientować. Na Dolnym Śląsku zbiórka niebezpiecznych odpadów jest organizowana w największym centrum handlowym cyklicznie. Każdy przynosi problematyczne śmieci i zamienia ja na upominek. Poza tym miasta otwierają punkty, które odbierają za darmo takie odpady od wszystkich. Jak wiadomo działają też firmy, których funkcją jest zbiór i utylizacja odpadów niebezpiecznych (przeczytaj więcej). odpady spożywcze odpady (zobacz odpady wrocław)

Segregacja odpadów
Tagi: