Przemysł metalowy jest jednym z najstarszych wynalazków ludzkości. Zdolność wytwarzania instrumentów z metalu była rewolucją nie jedynie w sferze wojskowości ale także – a nawet głównie – w rolnictwie. Zastosowanie trwalszych przyrządów wpłynęło na podniesienie produkcji rolniczej, to zaś pozwoliło na powiększenie ilości ludności a w następstwie na rozwój państwa oraz gospodarki. Niezbędna była nowa organizacja życia publicznego, jego charakterystyczną cechą była specjalizacja. Nadwyżka żywnościowa uwolniła na przykład rzemieślników takich jak kowal, szewc itp. od konieczności uprawy roli.

praca ze stalą

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Produkowanie produktów metalowych wymaga wyjątkowych zdolności, jednakże to samo zjawisko dotyczyło wszystkich sfer życia. Mimo iż od opisywanych wydarzeń minęło wiele lat, prawie nic się nie zmieniło. Awans techniczny sprawia, że specjalizacja ma coraz to większe znaczenie. Wydaje się na pierwszy rzut oka nie można już więcej wymyślić w sferze metalurgii, jednak nie jest to prawdą. Współcześnie wymagamy coraz bardziej wytrzymałych materiałów, wytwarzanie ich również wymaga specjalizacji.

Tak samo jak kiedyś wyroby metalowe (przeniesiony tutaj) stosowane są w rolnictwie. Jednym z najbardziej poszukiwanych typów stali aktualnie jest stal o podniesionej odporności – Hardox. Użytkuje się ją w rolnictwie jako części maszyn rolnych, przykładowo pługu czy brony. Rzecz jasna wytrzymałą na ścieranie stal Hardox stosuje się także w innych gałęziach przemysłu – .

Duże zastosowanie znajduje ona w kopalnictwie ze względu na trudne warunki pracy w jakich pracują maszyny oraz urządzenia.wejdź tu producent narzędzi producent narzędziProdukuje się ze stali Hardox dla przykładu przyrządy transportujące węgiel bądź elementy maszyn wydobywczych. Stal stosuje się też w budownictwie – bez niej nie można by sobie wyobrazić współczesnych biurowców w tak ogromnych miejscowościach jak Warszawa czy Nowy York. Jak wszelkie nowoczesne przedsiębiorstwa tak też producenci stali Hardox dokładają wszelkich starań by mimo nadzwyczaj szkodliwej dla otoczenia produkcji nie niszczyć go w zbyt dużym stopniu. Przede wszystkim w owym celu montują filtry oraz instalacje oczyszczające odpadki poprodukcyjne.
Do czego potrzebujemy stali
Tagi: