Niejednokrotnie używane jest ciepło ze źródeł naturalnych przy zastosowaniu pomp ciepła. Jest to tak nazywane odnawialne źródło energii. Bodźcem tego jest znaczący wzrost kosztów ropy naftowej oraz gazu.

Niestety w Polsce rynek pomp ciepła kwitnie o wiele słabiej aniżeli w krajach zagranicznych. Jest to związane z sporymi ograniczeniami między innymi prawnymi albo budżetowymi.

Pompa ciepła marki Junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Pompa ciepła (witryna internetowa) jest urządzeniem ekologicznym, niezawodnym oraz nowym. Wykorzystuje ona tak zwane dolne źródło energii, czyli na przykład grunt, do pozyskania ciepła w górnym źródle. Warto wiedzieć, że przy głębokości mniej więcej 1, 5 metra występuje względnie niezmienna temperatura. W okresie letnim jest ona mniejsza aniżeli nana zewnątrz ziemi a zimą wyższa. Dzięki czemu pompy ciepła zimą pobierają ciepło na przykład z gruntu, potem je kondensują przy pomocy sprężarki i przekazują do otoczenia. Pracuje ona niemal jak lodówka, z tym wyjątkiem, że otrzymanym wynikiem jest ciepło a nie chłód. Stosowanie takich pomp powoduje spore zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Ponadto zwiększa się bezpieczeństwo, dzięki wyeliminowaniu zagrożenia zaczadzenia czy wybuchu.

Tego typu instalacja grzewcza z zasady jest niezawodna. W przemyśle pompy te służą między innymi do wytwarzania pary, odparowywania, suszenia czy też destylacji. Chociaż pomału też stają się źródłem grzewczym. Przemysłowe pompy ciepła ogrzewają na przykład zakłady pracy, biurowce, zabudowania administracyjne, osiedla mieszkaniowe i tak dalej. Mają one mnóstwo plusów takich jak między innymi nieodpłatne źródło energii, nie zanieczyszczają środowiska, w miarę cicho funkcjonują oraz sporo innych. Dzięki ich niegłośnej pracy mogą być one instalowane nie tylko w piwnicach czy kotłowniach, ale także w pomieszczeniach gospodarczych na poziomie mieszkania. Ich w sumie jedyną wadą jest dość droga inwestycja. Aczkolwiek w porównaniu z innymi źródłami energii inwestycja (http://mtproject.pl/kontakt/) ta w kolejnych latach zwróci się. Warto jednak zmniejszając koszty, zdecydować się na profesjonalne urządzenia pomocnicze w atrakcyjnych cenach na .

Pompy ciepła w przemyśle
Tagi: