Automatyka przemysłowa kojarzona jest z wymyślnymi maszynami, automatami, automatycznymi liniami produkcyjnymi. Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie praca człowieka jest niemożliwa bądź zwyczajnie nieintratna. Liderem w tej dziedzinie jest przemysł motoryzacyjny. Dzisiejsza technologia pozwala nam na tworzenie bardzo wielu artykułów bez bezpośredniego udziału człowieka w procesie wytwórczości. Przykładowo produkcja płyty CD naszego ukochanego muzyka dopełnia się w dużej części pod kontrolą komputerów. Nadzorują one nie tylko sam zapis na płycie ale też wszelakie parametry mogące wywrzeć wpływ na jakość artykułu.

przemysł

Autor: USFWS Mountain-Prairie
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie jest w innych dziedzinach przemysłu. W przypadku przemysłu spożywczego częstokroć wykorzystuje się czujnik pt100. Jest to wszechstronne narzędzie wykorzystywane do badania temperatury dla przykładu w piecach służących do wypieku chleba. Podczas masowej wytwórczości chleba trudno spodziewać się ażeby piekarz przeczuwał czy temperatura w piecu jest prawidłowa. Czujnik pt100 posiada uniwersalne użycie dzięki temu iż obszar temperatur w jakich działa jest dość duży.

Może Cię też zainteresować – JUMOPozwala to żeby czujnik pt100 był stosowany również w przemyśle chłodniczym. Inną gałęzią przemysłu (szerzej na stronie http://www.rfid.zone/oferta) spożywczego w której stosowane są przeróżnego rodzaju czujniki takie jak przetwornik ciśnienia są browary. Ilości półfabrykatów ciekłych użytkowanych w procesie produkcji wymaga zastosowania pneumatycznych systemów transportowych gdzie (www) kluczową sprawą jest monitorowanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Służy do tego m.in. przetwornik ciśnienia. Automatykę przemysłową użytkuje się oczywiście również gdzie indziej.

W chemicznym przemyśle często wykorzystywane są w procesie produkcji niebezpieczne dla zdrowia związki, stąd konieczność użycia automatów. To chyba sfera w której w największym stopniu wykorzystuje się pracę przeróżnego rodzaju czujników oraz pozostałych urządzeń mieszczących się pod pojęciem właśnie automatyki przemysłowej JUMO. Fragmenty automatyki przemysłowej takie jak czujnik pt100 wykorzystywane są w również w energetyce, silnikach itp. Przetwornik ciśnienia stosuje się do nadzorowania prawidłowej pracy linii przesyłowych.
Jak wykorzystuje się automatykę przemysłową i czym jest automatyka przemysłowa