Zbliża się właściwy czas na to, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu zbiorów. Jeśli nie zostało to jeszcze wykonane, trzeba przystąpić do działania. W sezonie posiewu doglądamy pola, stosujemy odpowiednie nawozy, rozpylamy środki wspomagające wzrost, a gdy przychodzi okres zbiorów, ziarno należy poprawnie składować.

zboża

Autor: Kathy Zinn
Źródło: http://www.flickr.com

Wiele jest firm, które zajmują się ochroną i wzbogacaniem terenów wykorzystywanych przez rolników. Fumigacja, jako mechanizm, działa aktywnie w różnych gałęziach przemysłu. W przypadku pól uprawnych, fumigacja zboża polega na zastosowaniu związków w formie gazowej do nadzorowania wzrostu populacji szkodników. Wpływa to jednocześnie na owady, jak i gryzonie – gazowanie zboża. Przeznaczone do tego celu fumiganty są substancjami, które w określonej temperaturze i ciśnieniu, w stanie gazowym, przyczyniają się do śmierci organizmów żywych zagrażających uprawom rolnym. Żeby cały mechanizm odbył się prawidłowo, powinna być zachowana odpowiednia koncentracja i proporcje stosowanych substancji. Co udowadnia zespół z Katedry Entomologii Stosowanej w Warszawie, istnieją faktyczne perspektywy stosowania ozonu do procesu występującego pod nazwą – fumigacja zboża. Kilka lat temu miała miejsce konferencja, w czasie której rozprawiano właśnie na te tematy. W trakcie zjazdu prezentowane były wszechstronne modele postępowania i stosowania generatorów ozonu. Omawiano problemy oraz możliwości, a wszystko to z punktu widzenia rozległych światopoglądów. Jak się okazuje, klasyczna fumigacja zboża stosowana jest głównie do zwalczania szkodników rozwijających się w składach. Fumiganty obecnie stosowane mogą efektywnie przeniknąć do traktowanego nim materiału, ale i wydajnie zostać z niego wyprowadzone.

Procesom tym ulegają produkty pochodzenia rolniczego, do których zalicza się: pszenica, kukurydza, ryż, jęczmień, żyto, owies, gryka, proso, ale także mąka tudzież jej przetwory.
Fumigacja zboża, jako metoda, wydaje się być uzasadniona pod względem gospodarczym. Można zauważyć jej bardzo dobre efekty w momencie, kiedy zastosowanie insektycydów nie ma racji bytu. Aczkolwiek, z innej perspektywy, fumigacja zboża nie jest pozbawiona toksyn, dlatego też wymaga stosowania specjalnych środków ochronnych w trakcie wykonywania pracy. Co więcej, jedynie uprawnione instytucje mogą realizować taką metodykę. Zobacz firmę RATMAR
Ochrona i zabezpieczanie zbiorów pochodzących ze środowiska naturalnego
Tagi: