Wejście Polski w szeregi Unii Europejskiej w dużym stopniu zmieniło na pracowniczym rynku w naszym kraju. Wcześniej co prawda w ograniczonym zakresie emigracja istniała, lecz było to wszystko niedużej skali. Aby otrzymać legalne zatrudnienie w jakimś europejskim kraju trzeba było postarać się o odpowiednie zezwolenia, pokonać całą biurokratyczną procedurę, a i nie było się pewnym, że odpowiedź dostanie się pozytywną.

Jakaś część osób zdecydowała się pracować na czarno, bez żadnych umów i świadczeń, takie osoby na przykład jechały na turystyczną wycieczkę i następnie gdzieś tam pozostawały. Lecz w skali wszystkich pracujących był to niewielki procent, absolutnie nie mający wpływu na krajowy rynek pracy. I trwało to wszystko w ten sposób do roku 2004, bowiem wtedy właśnie rozpoczęła się rewolucja, która trwa po dziś dzień. Przystąpienie do Unii sprawiło, że nagle przed pracownikami z Polski stanęła otworem duża część krajów członkowskich, a internet i gazety zaczęły się nagle wypełniać anonsami takimi jak oferty pracy zagranica. Zobacz również: oferty pracy w niemczech.

Szasuje się, że do pracy w krajach członkowskich Unii mogło wyjechać nawet kilka milionów pracowników. Jest to już kilka procent wszystkich którzy mogą pracować, i taka ilość w jakiś już sposób wpływa na to, co dzieje się w naszym kraju.

Praca za granicą

Autor: Rainer Stropek
Źródło: http://www.flickr.com

Emigrowali bardzo różni ludzie, byli studenci, którzy nie mogli znaleźć swojego pierwszego zajęcia, dorośli ludzie z małych miasteczek, gdzie występowało olbrzymie bezrobocie, czy też doświadczeni, wykształceni specjaliści poszukujący nowych możliwości na rozwój. Oczywiście podstawową sprawą, jaka w większości przypadków miała wpływ na decyzję, były zarobki, najczęściej parokrotnie większe niż w polskich firmach. Autor:

W niektórych regionach niewielkie miasteczka i wioski wręcz opustoszały, bowiem kto tylko dał radę, to brał walizki i kupował bilet na wyspy. Wiele z tych osób, które dziesięć lat temu zdecydowali się wyjechać, w pewnym momencie wróciła, ale zdecydowana większość z nich prawdopodobnie zostanie na stałe w obcym kraju.czytaj więcej program pity 2020 program pity 2020br>
Koniecznie zweryfikuj ofertę u źródła (http://smartvest.pl/blog/pozyczki-dla-firm) dotyczącą archiwum zbliżonych artykułów. Są one zamieszczone na innym tego rodzaju portalu – zobacz je.

Co więcej, bez przerwy ukazują się nowe ogłoszenia o pracę, zachęcające kolejne osoby do wyjazdu.

Zmiany na rynku pracy, jakie zaczęły się pojawiać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.