W powietrzu wprost roi się od groźnych bakterii i alergenów, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Wpływ na to ma wiele czynników, a najbardziej istotnymi z nich są wilgotność i temperatura powietrza.

Zbyt wilgotne i zbyt suche powietrze to idealne środowisko do rozwoju bakterii, stąd już tylko krok do chorób układu oddechowego. Na rynku jest jednak oferowanych kilka przyrządów, które mogą pomóc przywrócić najlepsze dla ludzkiego zdrowia warunki.

wilgoć

Często pojawiającym się problemem, zwłaszcza w okresie zimowym, jest zanadto suche powietrze. W ogrzewanych pomieszczeniach powietrze szybko się wysusza, co w najlepszym wypadku powoduje katar. Najlepszymi urządzeniami są w tej sytuacji nawilżacze. Trzeba jednak być pewny,, że tego rodzaju urządzenie jest potrzebne. Stan, gdy powietrze (poznaj szczegóły) ma zbyt wielką wilgotność, jest tak samo niemile widziany co w odwrotnym wypadku.

Jeśli jednak nie ma się pewności, jaka wilgotność utrzymuje się w domu, dobrze jest wydać odrobinę więcej na wyższej jakości nawilżacz. Najlepszymi przyrządami tego rodzaju są nawilżacze ultradźwiękowe. Nie tylko zwiększają poziom wilgotności powietrza, ale dzięki dołączonemu higrostatowi, zatrzymują poziom wilgotności na niezmiennym, idealnym poziomie. Urządzenia te posiadają jednak kilka wad – powinno się je regularnie czyścić i wymieniać kosztowne filtry.

Jeśli w domu panuje już odpowiednia wilgotność powietrza, a jednak czuje się, że powietrze nie jest czyste, dobrze jest sięgnąć po urządzenie filtrujące powietrze. Grupa tego rodzaju przyrządów to po prostu oczyszczacze powietrza. Zasada ich funkcjonowania jest ogromnie prosta – zasysają one brudne powietrze, które jest przepuszczane przez szereg filtrów i wypuszczają oczyszczone, zdrowe powietrze. Ich cena jest dużo większa od ceny nawilżaczy, ale i skuteczność jest wielokrotnie większa. Oczyszczacz jest zazwyczaj wyposażony w niezwykle gęste filtry, które wyłapują nawet najmniejsze alergeny z powietrza. Ponadto producent może dodać do takiego urządzenia filtr (filtr na prysznic) węglowy, który eliminuje nieprzyjemne zapachy z powietrza. Jest to szczególnie przydatne, kiedy trzyma się w domu zwierzę.

Czyste powietrze – przepis na lepsze samopoczucie.