Jeszcze nie tak dawno na rynku były dostępne przede wszystkim opakowania wykonane ze szkła bądź papierowe. Obecnie jednak z każdej strony otaczają nas rzeczy, a wśród nich także opakowania zrobione z tworzyw sztucznych. Opakowania plastikowe są dzisiaj najbardziej popularnym rodzajem opakowań. Opakowania plastikowe stały siętak popularne gdyż są lekkie, a ich produkowanie jest o wiele bardziej opłacalne niż produkowanie opakowań szklanych, czy papierowych.

opakowania z plastiku

Źródło: pixabay.com

Termoformowanie, czyli proces technologiczny jaki stosuje się do wyprodukowania opakowań z plastiku pozwala nieprawdopodobnie szybko i do tego tanio stworzyć sporą ilość opakowań różnych kształtów i wymiarów. Termoformowanie jest procesem odbywającym się dwuetapowo – polecamy Etap początkowy polega na podgrzaniu do danej temperatury płaskiego arkusza płyty lub folii. Temperaturę nagrzewania dobiera się do typu tworzywa, z którego zostaną wykonane konkretne opakowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na opisywany temat? To bardzo dobrze, ponieważ pod linkiem biuro patentowe warszawa znajdziesz ciekawe informacje, które Cię wciągną.

Etap drugi to prawidłowe uformowanie podgrzanego surowca. Ogrzana płyta (zobacz: płyty poliestrowe) lub folia staje się elastyczna, dlatego można ją z łatwością formować. Plastikowe opakowania można zakupić na każdym kroku. Bez większości z nich nie będziemy mogli wyobrazić sobie funkcjonowania. Ciężko nam przyzwyczaić się do pakowania na zakupy uszytych z tkaniny toreb, nie będziemy mogli wyobrazić sobie trzymania żywności bez plastikowych pudełek. Ekolodzy biją jednak na alarm, ostrzegają, że opakowania te szkodzą środowisku naturalnemu. Przybywa więc plastikowych opakowań, które mogą zostać poddane recyklingowi i powrócić do użytkowania. Musimy tylko nauczyć się segregować odpady, a obecnie sporo z nas nauka ta przychodzi ze sporą trudnością.

opakowania

Autor: Roboplast
Źródło: http://roboplast.com.pl

Decydując się na stosowanie plastikowych opakowań do przechowywania żywności warto wiedzieć, że nie każde opakowanie nadaje się do tego celu. Należy mieć na uwadze, aby wystrzegać się kupowania napojów bezpośrednio z plastikowych butelek. Na opakowaniach plastikowych (zobacz szczegóły na tej stronie) znajdują się cyfry, które pokazują, które z nich są całkiem bezpieczne. Wybierając je, trzeba odszukać tych oznaczonych cyfrą 2. Zrezygnujmy z tych oznakowanych cyfrą 6 i 7.

Odrobina interesujących informacji o opakowaniach wykonanych z plastiku
Tagi: