Powietrze jest czymś, czego prawie nie spostrzegamy. Naturalnie jest nam ono potrzebne do życia i jest to w zasadzie pierwsze skojarzenie kiedy słyszymy to słowo. Okazuje się jednak, iż można powietrze również zagospodarować w przemyśle. Takim zagospodarowaniem powietrza absorbuje się cały dział technologii określany pneumatyką.

przemysł

Autor: Comisión Mexicana de Filmaciones
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z bardziej słynnych firm trudniących się pneumatyką przemysłową jest Rectus. Wyzyskuje ona fizyczne właściwości powietrza, to znaczy jego zdolność ściskania. Wygenerowana w procesie tłoczenia i rozszerzania gazu energia wykorzystywana jest w procesach technologicznych (np. powietrze stosuje się w prasach pneumatycznych – elementy urządzenia ruszają się dzięki zmianie ciśnienia powietrza.

Oczywiście nie wyłącznie powietrze może być używane w takich układach. Możemy także spożytkować inne substancje, na przykpowietrze (pozostałe informację dostępne będą tu)bądź inne, jednak wyższością powietrza jest jego prawie nieograniczona dostępność, a dodatkowo ekologia – to jest brak nieodzowności użytkowania złożonych instalacji do przechowywania oraz utylizacji częstokroć toksycznych odpadów (przykładowo zużyta ciecz pneumatyczna).

Niemniej jednak – jak wszystko – tak i układy pneumatyczne stosujące powietrze mają swe negatywy. Pewnym z nich jest nieodzowność odpowiedniego przygotowania powietrza przed użyciem. Stosuje się do tegoż celu specjalne urządzenia – jednym z najpopularniejszych sprzętów tego typu są stacje Global. Ich rola polega na rozstrzygnięciu kilku problemów jednocześnie; dostosowaniu ciśnienia gazu do wymogów maszyny w której ma ono wykonywać pracę a także oczyszczeniu gazu z naturalnych zanieczyszczeń.

Stacja Global jest więc – najprościej mówiąc – kombinacją filtra powietrza oraz reduktora. Filtr oczyszcza czynnik roboczy w układzie z zanieczyszczeń co umożliwia dłuższą pracę sprzętów, zaś reduktor umożliwia wygenerowanie poprawnego cienienia roboczego. Nadto stacja Global często wyposażona jest w smarownice gazu – urządzenie pozwalające na wymieszanie gazu z olejem.

Czyni się w taki sposób wtenczas, jeśli pożądamy konserwować elementy ruchome jakiś maszyn. Powietrze pełni wówczas rolę transportera. Eliminuje to konieczność częstego rozbierania sprzętów.

Ekologia w przemyśle
Tagi: