Każdy chyba będzie kojarzył górujące nad różnymi przemysłowymi obiektami kominy. Posiadają one różne kształty, niektóre są strzeliste, wąskie i pną się do góry na dużą wysokość, z kolei inne są szerokie ale niskie. Na najwyższych kominach w nocy migają czerwone światełka, mające za zadanie informować niżej lecące samoloty że jest taki obiekt.

komin

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Kształt i wysokość komina są uzależnione w pierwszej kolejności od funkcji, które pełnią, to właśnie przeznaczenie ma największy wpływ na to, jakie parametry będzie miał komin i jaki kształt. Kominy przemysłowe stosuje się w pierwszej kolejności w kotłowniach, elektrociepłowniach i różnych zakładach.

Zajmują Cię zaprezentowane tu tematy? Jeżeli tak, to rewelacyjnie – dajemy również dla Ciebie darmowy dostęp (http://www.hmlnosewicz.pl/przemysl/przemysl-mleczarski/) do kolejnej strony.

Czyli tak naprawdę tam, gdzie niezbędne będzie odprowadzenie do atmosfery dymu, spalin albo pary wodnej i powietrza. Przy niedużych obiektach kominy mogą mieć od kilku do kilkunastu metrów, za to wielkość większych najczęściej będzie przekraczać sto, a są i takie, które będą sięgać w stronę nieba nawet na dwieście pięćdziesiąt metrów.

Kominy wykonuje się w różnych technologiach, najczęściej do ich budowy używa się żelbeton, cięcie (sprawdź naszą propozycję) i materiały ceramiczne. Budowa kominów przemysłowych najczęściej będzie się zaczynać od przygotowania projektu – sprawdź: budowa kominów przemysłowych. Kominy ze względu na pełnioną funkcję muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby miały możliwość odpowiedniego odprowadzania tego, co z nich wylatuje, przy uwzględnieniu wyśrubowanych wymogów które dotyczą ochrony środowiska.

Przede wszystkim będzie tu chodzić o wysokość samego komina, lecz istotny będzie także jego przekrój i ilość przewodów. Budowę przemysłowego komina warto przekazać doświadczonej firmie, bo od jego odpowiedniego działania może zależeć właściwe funkcjonowanie zakładu, a w niektórych przypadkach należy się sporo natrudzić, żeby właściwie policzyć wszystkie parametry. Ponieważ kominy najczęściej będą sięgać wielu metrów w górę, to poza samymi parametrami funkcjonalnymi konieczne jest zadbanie także o bezpieczeństwo samej konstrukcji. Trzeba dobrze sprawdzić stabilność podłoża, na którym komin będzie stawiany, a oprócz tego sprawdzić jego odporność na wiatr.
Podstawowe sposoby wykorzystania kominów w zakładach przemysłowych, kilka głównych zasad dotyczących ich projektowania.