Z każdej strony bombardowani jesteśmy opiniami specjalistów, którzy alarmują, iż przyszedł czas na rozliczenie PIT-u. Jednak niektórym osobom, szczególnie tym którzy swoją przygodę z dorosłym życiem i podatkami dopiero co rozpoczęli, cała ta kwestia może zdawać się skomplikowana. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, ponieważ w prawie żadnej szkole nie uczy się czym są podatki ani inne, całkowicie podstawowe świadczenia. Jednakże takie sprawy są obowiązkiem każdego pracującego obywatela i trzeba sami się w takich tematach dokształcać.

Statystyki wskazują, że jednym z najbardziej problemowych podatków jest bezsprzecznie PIT 28 . Dotyczy on ludzi, którzy swoje przychody otrzymują z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z tytułu umowy dzierżawy jakiegoś lokalu na przykład mieszkania, czy stancji. PIT 28 trzeba jednak rozliczyć już do 31 stycznia za zeszły rok. W tym przypadku, jak również przy pozostałych podatkach warto uważać na wyróżnione ramy czasowe (pit 28). Jeżeli bowiem zdarzy nam się zapomnieć lub po prostu wypadnie nam to z głowy, możemy, zgodnie z ustawą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i tym samym do uregulowania wytyczonej kwoty. Innym typem podatku dochodowego, który wydaje się być szczególnie problematycznym niezaprzeczalnie jest PIT-16A.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Ta skomplikowana nazwa oznacza deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie świadczeń, a termin uiszczenia tej również wypada na datę trzydziestego pierwszego stycznia. No dobrze, ale jak rozliczyć te wszystkie podatki bez zgubienia się w stosach dokumentów i innych kwitów? Na szczęście egzystujemy w dwudziestym pierwszym wieku, więc nie ma powodów do zmartwień, bo każdy możliwy typ ratunku odnajdziemy prawie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko mieć sprawny dostęp do sieci internetowej (pit 2016 online). Najprościej rozliczyć jest PIT 2016 online, z użyciem specjalnych oprogramowani i stron, które spokojnie przeprowadzą nas przez wszelkie poziomy. Jednak, niezależnie czy zdecydujemy się na rozliczenie świadczenia PIT (zobacz pit 8c a rozliczenie roczne) 2016 online, czy normalnie, idąc do okienka w urzędzie skarbowym koniecznie musimy mieć na uwadze obowiązujące ramy czasowe.

Jak więc wyraźnie widać rozliczenie podatku dochodowego z pewnością może przynosić całkiem sporo problemów. Jednak dzięki obecnej technologii duże ułatwienie znajdziemy w internecie.
Co to tak naprawdę jest ten nagłaśniany zewsząd PIT i jakie istnieją metody na jego rozliczenie?
Tagi: