Śrutowanie to osobliwy przebieg zwiększania odporności zmęczeniowej detali, jakie poddawane są potężnym naprężeniom. Procesy obróbki powierzchniowej takie jak szlifowanie, frezowanie, gięcie, albo obróbka cieplna wywołują naprężenie częściowe rozciągające.

śrut stalowy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Ten typ naprężenia doprowadza do krótkiego okresu użytkowania części. Śrutowanie modyfikuje napięcie szczątkowe rozciągające w naprężenie szczątkowe ściskające, wiodące do znacznego przedłużenia czasu eksploatacji części, oraz powiększenia ich obciążalności. Śrutowanie stali jest procesem działalności na zimno wiodącym do otrzymania powłoki napiętej pod wpływem nacisku i zmieniania właściwości mechanicznych metali – śrut do piaskowania od Wanmartex. Śrutowanie przestrzeni szerzy się plastycznie, powodując zmiany właściwości mechanicznych powierzchni. Proces ten przebiega przez wprowadzenie resztkowego naprężenia ściskającego na powierzchnię składnika. Napięcie uciskające przeciwdziała inicjacji pęknięcia, jako że pęknięcia nie mogą rozpowszechniać się w środowisku uciskanym wytwarzanym przez kulowanie. Wartość naprężeń szczątkowych jest zależna od wielu zmiennych, w tym od parametrów procesu śrutowania i twardości materiału elementu do obróbki. Jako że proces jest często użytkowany w celu powiększenia wydajności bezpieczeństwa (rekomenduję systemy przeciwpożarowe w ofercie mercor) krytycznych elementów, ważne jest zapewnienie, żeby zgodne natężenie naprężenia pozostało uzyskane z znaczącą powtarzalnością. Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, aczkolwiek polerowana nawierzchnia jest równiejsza i zdobywa wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma kłopotów z czyszczeniem ciężko dostępnych narożników, czy też zgięć.

Śrut stalowy jest to ścierniwo metalowe (odwieź www) znajdujące zastosowanie w chropowaceniu przestrzeni, eliminowaniu zendry hutniczej, oczyszczaniu i polerowaniu odlewów, a także eliminowaniu zużytych powłok ochronnych. Ziarna śrutu stalowego są wyrabiane z roztopionej stali w trakcie granulacji.

Materiał ten jest niezmiernie twardy i trwały, jest możliwość go stosować kilka tysięcy razy przed wymianą. Z powodu bardzo małej kruchości i ścieralności, właściwie nie kurzy w trakcie użytkowania.
Śrut stalowy użyty jako ścierniwo które znajduje przeznaczenie w chropowaceniu nawierzchni.
Tagi: