Obróbka metali to czynność powszechna w przemyśle. Metal bowiem jest surowcem, jaki świetnie takiej obróbce się poddaje. Jakie rodzaje obróbki? Po co robiona jest taka obróbka?
Jednym z rodzajów obróbki powierzchniowej metali jest cynkowanie

. To czynność, jaka ma na celu pokrycie wierzchniej warstwy metalu warstewką cynku. Tego typu zabieg ochrania dany przedmiot przed złym działaniem warunków atmosferycznych. W ten sposób nie robi się rdza, która jest przecież czymś bardzo szkodliwym dla metalowych rzeczy. Jednym z rodzajów takiego takiego zabiegu jest ocynkowania ogniowa. W tego typu zabiegu dochodzi do zanurzenia metalowej rzeczy w ciekłym roztworze cynku. Kolejnymi rodzajami cynkowania jest takie z użyciem proszku, podczas którego przedmiot zanurzony jest kilka godzin w cynku pod postacią proszku. Wyróżnia się też natryskowe jak również galwaniczne. Ocynkowania ogniowa to jedna z popularniejszych metod cynkowania. Takie zabiegi są czymś powszechnym chociażby w przemyśle samochodowym jak również lotniczym. Wytrzymałość metali na rdzę, po takim zabiegu jest prawie kilkanaście razy większa, niż nieocynkowanej.

pudełko
EASY Soudabond

Autor: Pegasus PR
Źródło: Pegasus PR

Obróbka powierzchniowa metali ma też sporo innego rodzaju postaci. Jedna to na przykład piaskowanie. Czytaj więcej o powierzchniowej obróbki metali To czynność, jaka ma na celu oczyszczenie metalu albo lekkim kształtowaniu. Z użyciem powietrza sprężonego i dodatku niewielkich cząsteczek ściernych, usuwa się zewnętrzną powłokę. Jest to proces podobny do ścierania, natomiast gładkość powierzchni jest dużo lepsza. Podobne do tego procesu jest szkiełkowanie. Tutaj natomiast do ścierania stosuje się szklanych drobinek. To metoda dobra szczególnie jeśli chodzi o stal (zapoznaj się z cenom : więcej dowiesz się na tej stronie) nierdzewną, gdzie zwykłe piaskowanie nie jest wskazane.

Jeszcze innego typu procesem jest anodowanie. To taka obróbka powierzchniowa metali, gdzie celem jest wytworzenie warstwy tlenku na artykułom metalowym podczas obróbki. Taka metoda jest popularna przy surowcu, jakim jest aluminium. Chcesz poznać ofertę ocynkowni ogniowej? Dzięki temu metal taki nie ulega korozji.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź, co znajdziesz w ofercie czujniki optyczne, która odnosi się do pokrewnej kwestii.

Oprócz tego czynność ta wpływa pozytywnie na estetykę metalu. To nie wszystkie sposoby obróbki powierzchniowej, jednak są one dość powszechne

. Na polskim rynku dużo istnieje firm, jakie zajmują się tego typu obróbkami, z tego względu wybierając najlepszą warto porównać oferty. To z pewnością wpłynie na podjęcie dobrej decyzji.
Jakie wyróżnia się rodzaje powierzchniowej obróbki metalu? Po co tego typu zabiegi się robi?
Tagi: