Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Kto to są tacy specjaliści i czym dokładnie się zajmują? To zasadne pytania, gdyż dość często nie wiadomo, z czym i do jakiej osoby pójść, kiedy mamy problem.

Zacznijmy od psychologa. Jest nim specjalista, który zaliczył 5-letnie studia kończące się tytułem magistra z psychologii. Na studiach uczył się przeważnie, jak skonstruowana jest i jak działa psychika człowiekaludzka, co rządzi tym jak się zachowuje jak i emocjami, jak funkcjonują społeczeństwa i różne grupy ludzi. Psycholog – wejdź – musi opanować sposoby przeprowadzania i interpretowania testów psychologicznych. Studenci psychologii na studiach decydują się na konkretną specjalizację, mogą więc specjalizować się w psychologii z działu społecznego, klinicznej albo też międzykulturowej.

psychoterapeuta

Źródło: flickr.com

W zależności od dokonanego wyboru student będzie miał inne zajęcia, więc każdy absolwent psychologii posiada trochę innego rodzaju wiedzę. Same natomiast studia psychologiczne nie przygotowują całkowicie do udzielenia pomocy psychologicznej osobnikowi w chorobie oraz cierpiącemu. Do takiej pracy konieczna jest często dodatkowa ilość wiedzy jak również praktyka, oprócz tego zalecana jest własna terapia, głównie dlatego, ażeby swoich problemów nie przenosić na pacjentów. Dosyć często więc absolwent psychologii uczy się dalej i uzyskuje następne stopnie specjalizacji w swoim zawodzie, jakimi mogą być psycholog ze specjalizacją kliniczną lub psychoterapeuta. W dużej ilości miejsc możemy skorzystać z pomocy takiego specjalisty, jak przykładowo szukamy dobrego specjalisty, jak psycholog Wrocław mają w ofercie całkiem dużo tego typu gabinetów. Zobacz gabinet psychologiczny z wrocławia.

Psychoterapeuta natomiast to osoba,

psycholog

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

która przeszła stosowne szkolenie, ale już po zdobyciu stopnia magistra psychologii. Szkolenie takie trwa najczęściej cztery lata, przeprowadza się je w różnych nurtach teoretycznych. Najpopularniejsze szkoły terapii to psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza oraz humanistyczna. Różnią się tak naprawdę założeniami oraz technikami pracy z osobą potrzebującą pomocy. Każda jednak ma wspólny cel, to znaczy pomoc klientowi przez kontakt, rozmowę jak również ćwiczenia w rozwiązaniu trudności emocjonalnych. Taki specjalista oprócz wiedzy odnośnie psychopatologii człowieka, ma również wiedzę oraz doświadczenie, jak przeprowadzać sesje psychoterapii. Podobnie, jak psycholog ma gabinety w całej Polsce, szczególnie jak psychoterapia Wrocław są najbardziej właściwa destynacją. Więcej informacji – .

Jak nasz stan psychiczny jest gorszy z dnia na dzień to do jakiego specjalisty musimy pójść?
Tagi: