Pewnym ze faktów użytkowanych w automatyce przemysłowej jest sprężanie powietrza. Zajmuje się tym oddzielna dziedzina: pneumatyka. Zaletą wykorzystania sprężonego powietrza jest ochrona środowiska, czynnik ten może w układzie przemysłowym wykonywać pracę w zasadzie bez przerwy, nie emitując zanieczyszczeń.

Wytwarzane współcześnie zbiorniki ciśnieniowe takie jak zbiorniki hydroforowe lub zbiorniki do sprężonego powietrza przeznaczone są do gromadzenia pod ciśnieniem wody, powietrza a także innych mediów płynnych oraz gazowych. Zbiorniki ciśnieniowe (szczegółyna ten temat: HML Nosewicz) stosuje się w instalacjach pneumatycznych w paru celach. Pierwszym, najbardziej logicznym powodem ich używania jest chęć gromadzenia sprężonego powietrza.

Nie jest to jednak powód wyłączny. Używając zbiorniki ciśnieniowe uzyskujemy również wyrównanie naporu w całej instalacji, separację kondensatu oraz ochłodzenie powietrza. Mimo tych kilku pozytywów zbiornik sam w sobie nie umożliwia nam maksymalnej eksploatacji naszej instalacji. Jest szereg narzędzi, nie wymaganych przez przepisy dozoru technicznego (UDT), jakie można wykorzystać w celu obniżki wydatków.

Zamiast pozbywać się nazbieranego kondensatu z pomocą ręcznego zaworu można zastosować bezobsługowy spust kondensatu, co zapewni oszczędność powietrza (zużycie wyłącznie takiej jego wielkości jaka jest nieodzowna do pozbycia się kondensatu). Dzięki zastosowaniu zaworu odcinającego, montowanego za zbiornikiem ciśnieniowym, otrzymamy oszczędności sprężonego powietrza, obojętnie na ustawienia zaworów, całe sprężone powietrze pozostanie w pojemniku, a również czasu i energii – błyskawiczne zakończenie jak też rozpoczęcie pracy poprzez odcięcie czy otwarcie całej instalacji.

Innym urządzeniem peryferyjnym które warto zastosować w połączeniu ze zbiornikiem ciśnieniowym może być separator wodno-olejowy. Odizolowaną z kondensatu wodę możemy odprowadzić bezpośrednio do kanalizy nie łamiąc przy tym bieżących przepisów tyczących się ochrony przyrody – eliminuje to koszty związane z utylizacją.

Ponadplanową zaletą użycia separatora jest zjawisko udoskonalenia jakości sprężonego powietrza, a co jest z tym związane większa żywotność wszelkich przyrządów z niego korzystających. Podsumowując, przy zakupie zbiornika ciśnieniowego w celu udoskonalenia pracy a także obniżenia kosztów warto zastanowić się, czy dobierając do niego dodatkowe przyrządy nie otrzymamy zwielokrotnionej oszczędności.

Automatyka przemysłowa
Tagi: