Blachy stosowane w budownictwie i przemyśle wydobywczym muszą charakteryzować się zawsze dużą wytrzymałością na ścieranie. Blachy tego rodzaju są zazwyczaj wykonane z określonego stopu stali, poddanego specjalnym procesom. Jest to jednak tak kosztowny materiał, że żadna firma zajmująca się wyrobem tego typu materiału nie podzieli się sekretami tego elementu. Na rynku istnieje kilka przedsiębiorstw oferujących tego typu wyroby, każdy charakteryzujący się innym poziomem ścieralności oraz wytrzymałości na odkształcenia.

Wykorzystanie tego rodzaju blach

lemiesze.biz

Źródło: sxc.hu

Blachy trudnościeralne wykorzystywane są przede wszystkim w procesie wytwarzania maszyn przemysłowych, najczęściej w miejscach, w których jest wysoki stopień tarcia. Będą to więc przede wszystkim łyżki w koparkach funkcjonujących w przemyśle wydobywczym, wywrotki na wykopany przez nie materiał. Z bardziej wytrzymałych niż zazwyczaj tworzyw wykonuje się także zużywalne części do betoniarek, pojemniki do składowania złomu czy lemiesze używane w pługach. Mimo swojej odporności, części wykonane z takiej materiału także trzeba regularnie wymieniać. Zakup takich części jest jednak o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem, niż montowanie tanich, o krótszej żywotności elementów ścieralnych. Z tego typu materiałów bardzo rzadko wykonuje się kompletne maszyny, jest to bowiem drogi proces, a produkowanie takich maszyn rzadko jest potrzebne. Wyjątkiem są tutaj jedynie dźwigi budowlane.

Liderzy w branży

Niewątpliwie liderem jeśli chodzi o jakość oferowanych elementów jest firma produkująca blachy – wypróbuj ofertę blach czarnych – hardox. Większa część klientów uznaje ten właśnie wyrób za najlepszy pod względem jakości i o najdłuższej żywotności. Wyrób ten zdobył także zaufanie wielu producentów maszyn górniczych, którzy to wyposażają swoje najlepsze produkty w elementy stworzone właśnie z tego konkretnego stopu. Od niedawna, produkty wykonane z tego materiału są dostępne również w Polsce. Lokalny kontrahent producenta jest w stanie wykonać praktycznie każdy element na indywidualne zamówienie klienta. W handlu detalicznym są także oferowane arkusze tejże blachy, które bywają wykorzystywane do samodzielnego stworzenia pożądanej części zamiennej.

Blacha i jej wykorzystywanie
Tagi: