Wibroizolatory są to części maszynowe, które służą do dokładnej izolacji elementów mechanicznych przed wibracjami, które częstokroć występują w maszynach. Drgania są rezultatem pracy silników, przekładni, a też podzespołów maszynowych jak też wałów.

innowacje

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Ekologiczna zbiórka odpadów

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki wibroizolatorom istnieje możliwość odizolowania części, które są bardzo wrażliwe na występowanie wibracji, takich jak wszelkiego wariantu elementy elektroniczne, czujniki albo też regulatory. Mało tego, dzięki wibroizolatorom możemy odpowiednio zabezpieczyć całe maszynerie, razem z korpusami, osadzając je na stopach z wibroizolatorami – wibroizolator. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć maszynę w momencie, kiedy narażona jest ona na drgania posadzki.

sprężyna

Autor: antekone
Źródło: http://www.flickr.com

Wibroizolatory sprężynowe mogą zostać dobrane tak dla niedużych jak także ogromnych machin generujących obciążenie dynamiczne. W ofertach sklepów są wibroizolatory metfix.comwe z tłumikami wiskotycznymi a także wibroizolatory gumowe. Wibroizolacja służy również do zabezpieczenia czułych instrumentów pomiarowych przed wibracjami wytwarzanymi we wnętrzach przemysłowych (tak zwana wibroizolacja przemieszczeniowa).

Wibroizolacja machin to zagadnienie kluczowe dla żywotności urządzeń narażonych na drgania. Drgania to rodzaj wibracji akustycznych o niskiej częstotliwości, które rozprzestrzeniają się w ośrodkach stałych. W wielu machinach jak też urządzeniach wibracje są fragmentem realizowanych funkcji, np. przemieszczania wibracyjnego, zagęszczania materiałów, obróbki nawierzchni, izolacji, czy badań jakościowych. Wibracje są jednakże na ogół elementem niepożądanym, stanowiącym efekt uboczny roboty maszyn bądź ich elementów. Niewytłumione wibracje mogą powodować zaburzenia w prawidłowym procesie działania maszyny.

Wibroizolator – do czego służy?
Tagi: