Obecni konstruktory przedmiotów codziennego użytku w swych wyrobach puszczają wodze fantazji. Współczesny kubek, fotel, wazon lub jakikolwiek inny obiekt użytkowy może posiadać prawie jakąkolwiek formę, cokolwiek tylko nam się zamarzy, tym bardziej że cały proces twórczy odbywa się w komputerze.

projektowanie

Źródło: www.morguefile.com
Artysta konstruktor może w dowolny sposób modernizować Obiekt (Obsługa techniczna) nad jakim pracuje, a dzięki modelowaniu trójwymiarowemu już na poziomie początkowych szkiców ma możność przetestować swoje idee i w razie potrzeby dokonać odpowiednich metamorfoz, a przez to zredukować koszty wytworzenia obiektu. Dzisiejszy konstruktor ma do dyspozycji nadzwyczaj zaawansowane narzędzia, zaczynając od laserów pozwalających na przykład w bardzo drobiazgowy sposób zmierzyć po czym przenieść rysunek na współczesną deskę kreślarską. Nie oznacza to, że współczesny kreślarz czy inżynier nie musi posiadać tradycyjnej wiedzy a także wprawy czy wręcz fantazji. Najistotniejsze jednakże jest to, czy konkretny obiekt da się wyprodukować by następnie zbyć. Oczywiście dzieło projektanta musi mieć ciąg dalszy.

Takową sposobność zapewniają nam narzędzia CNC. Klasycznie pod powyższym terminem rozumie się obrabiarki sterowane elektronicznie. Kluczową własnością narzędzia CNC jest możliwość jego prawie dowolnego programowania tak, żeby udało się wyprodukować najbardziej nawet drobiazgowe obiekty. To narzędzia (w tym skrawające) od Martexu z Zielonej Góry pozwalają na produkcję współczesnych napędów w których środku pracują bardzo czułe elementy których produkcja bez wzmiankowanych byłaby niemożliwa. O takich aspiracjach jak podbój kosmosu nie będę nawet wspominał, bo to jasne.

wyszukiwarka graficzna

Autor: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl
Ostatnimi czasy wszystkie audycje popularnonaukowe zachwalają najnowszą generacją narzędzia CNC, czyli tzw. drukarkę 3d, pozwalającą w sposób prostszy wyprodukować obiekt w całości, co w przyszłości może zrewolucjonizować nasz żywot. Już przewiduje się o możliwości samodzielnego fabrykowania się pistoletu (to czarna strona wynalazku) lub procesor komputerowy sfabrykowany samodzielnie (sprawdź tu Martex Zielona Góra) u siebie w mieszkaniu (jaśniejsza strona nowego narzędzia). Jak dotychczas trudno wyrokować, aczkolwiek mam nadzieję że zwycięży ten korzystny wymiar wynalazku.
Najbardziej nowoczesne narzędzia środkiem do zrealizowania naszych fantazji
Tagi: