Ze względu na to, że ogrzewanie domu a także wody użytkowej z każdym rokiem pochłania spore koszty przeznaczane na eksploatację budynków mieszkalnych, coraz więcej ludzi szuka metod na pozyskanie odnawialnych źródeł energii. Niewątpliwie zaliczamy do nich instalacje solarne

.

malowidło - przemysł

Autor: andrzej kowalski
Źródło: http://www.flickr.com

Co ma wpływ na koszt użytkowania domu?

Własny dom z daleka od miejskiego zgiełku to marzenie wielu osób. Wymaga to jednak pewnej organizacji, a nierzadko przyczynia się do zwiększenia kosztów życia. Wydatki na ogrzewanie mogą pochłaniać znaczną część domowych kosztów, stąd też coraz większą popularnością cieszy się budownictwo pasywne pozwalające na zwiększyć izolacyjność cieplną budynku. Chociaż koszt budowy takiego obiektu jest nieco wyższy, to z perspektywy czasu o wiele mniej przeznaczymy na opłaty za ogrzewanie. Oczywiście takie rozwiązanie nie tylko gwarantuje niższe koszt utrzymania budynku jednorodzinnego, ale również zwiększa wartość danej nieruchomości. W razie sprzedaży będzie to zatem argument, który wpłynie na zwiększenie ceny transakcji. Planując budowę domu jednorodzinnego warto więc zastanowić się nad taką możliwością – jak najbardziej się to opłaci.
przemysł - panorama

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Instalacja solarna

Solary umieszczane na dachach budynków mieszkalnych oraz związana z nimi instalacja także może przyczynić się do dużego obniżenia kosztów ponoszonych na ogrzanie budynku czy też zapewnienie domownikom ciepłej wody. Rzecz jasna wymaga to odpowiedniego zaplanowania. (Dobre prowadnice szynowe) Solary powinny być postawione w miejscu, gdzie zapewniona jest długotrwała ekspozycja słoneczna. Ponadto nierzadko montuje się w nich podnośnik śrubowy, dzięki któremu możliwe jest dopasowanie stopnia nachylenia solarów do kąta padania promieni słonecznych- podnośnik – jeszcze więcej – śrubowy.

Należy jednakże pamiętać, że podnośnik śrubowy na nic się nie zda, jeżeli będą one zamontowane w źle wybranym miejscu. W trakcie planowania montażu należy uwzględnić więc nie tylko nachylenie powierzchni, na której mają one być umiejscowione, ale także takie kwestie, jak cień rzucany przez znajdujące się w pobliżu drzewa czy też znajdujące się w sąsiedztwie budynki. Eksperci jak najbardziej znajdą najlepsze w danym przypadku rozwiązania , które gwarantują zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Jak obniżyć koszty eksploatacji naszego domu
Tagi: