Podatki PIT to dla ludzi niejasny i smutny obowiązek. Wiele z nich dotyczy innych podmiotów rozliczających się rokrocznie, lecz nie każdy wie, co dokładnie każdy z nich oznacza lub kogo obejmuje.
Jedna z deklaracji to PIT 38, który jest obowiązkiem podatników zbywających prywatne papiery wartościowe.

Oświadczenie muszę złożyć także osoby mające prywatne – nie zaliczające się do działalności gospodarczej – przychody pieniężne z tytułu między innymi zbycia pożyczonych papierów, pochodnych instrumentów finansowych oraz udziałów w spółkach o osobowości prawnej. Bardzo ważna jest data pozbycia się papierów, a nie nabycia do nich statutu.PIT 38 obejmuje również przejęcie udziałów w spółkach o charakterze prawnym albo wkładu w spółdzielniach”>. Do niego zalicza się także źródła finansowe pochodzące spoza granic Polski. Druki te składa się co roku przymusowo do określonego przez odpowiednie jednostki.

Jeśli jesteś zdania, że odnajdziesz interesujące treści w internecie, to przejdź do opisywanego problemu i kliknij w odnośnik znajdujący się tutaj.

Należy pamiętać, iż w przypadku małżeństw tenże PIT każdy składa indywidualnie.

strona www

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Rozróżnia się również PIT 28, zgodnie z którym należy rozliczyć się z dochodów na prawach ryczałtu. Mogą go wykorzystać osoby prowadzące własną spółkę gospodarczą, a także wspólnicy spółek cywilnych oraz jawnych. Co więcej pismo dotyczy również osoby rozliczające się z dochodów finansowych pochodzących na przykład z najmu oraz dzierżawy.

Ważne jest, by pamiętać, że rozliczenia przy pomocy PIT 28 można dokonać jedynie po wcześniejszym zgłoszeniu do urzędu skarbowego o uzyskaniu nowych dochodów.

Jeśli masz ochotę zdobyć więcej informacji na prezentowany temat, to znajdziesz je na pewno po przejściu na witrynę (http://med-learn.pl/) – w tamtym miejscu są one bardzo ciekawe.

Jeśli jednak ktoś już wcześniej wykorzystywał ryczałt, nie musi składać oświadczenia.

Obowiązek dla każdego obywatela
Tagi: