Stal jest to stop żelaza z węglem i drugimi pierwiastkami, obrobionym plastycznie. Jakie są cechy stali i do czego się ją wykorzystuje?
Ze względu na skład chemiczny jak też udział poszczególnych składników stopowych wyróżniam różne rodzaje stali, począwszy od stali węglowych, zaś kończąc na stopowych.

Głównymi własnościami specyficznymi dla tego metalu są: trwałość na rozciąganie i ściskanie, sprężystość, wysoka temperatura topnienia, przewodność cieplna jak też elektryczna i podatność na plastyczną obróbkę a także cieplną.

Jeśli szukasz podobnej ciekawej informacji, sprawdź pod linkiem (http://rfid.zone/rodzaje-chipow-rfid-ze-wzgledu-na-czestotliwosc/), tu również z pewnością jest dokładnie to, czego poszukujesz.

Stal to metal (zobacz płaszcze grzewcze) podatny na korozję w środowisku wodnym i chemicznym. By temu zapobiegać stosuje się domieszki innych składników oraz procesy galwanizowania stali dla zmniejszenia lub zniwelowania tychże wad. Przykładem są tu gatunki nierdzewnej stali, charakteryzujące się odpornością na korozję wodną oraz działanie wielu chemicznych związków. Obecnie stal Hardox jest surowcem o praktycznie jednolitej budowie jak też składzie chemicznym (hardox). Jej właściwości w ogromnej mierze zależą od procentowej zawartości składników stopowych oraz obróbki cieplnej.

zadbane auto

Autor: max max
Źródło: http://www.flickr.com
Uczestnictwo węgla w stali ma wielki wpływ na jej cechy typowo technologiczne jak też mechaniczne, jak trwałość na rozciąganie oraz ściskanie, sprężystość, udarność, twardość oraz Hardox spawanie. W przemyśle wytwórczym w szerokim zakresie stosowane są stale o niskiej zawartości węgla ze względu na podatność na obróbkę plastyczną i cieplną (hardox spawanie). Stale te znamionują się mniejszą kruchością, wytrzymałością mechaniczną w porównaniu z wysokowęglowymi. Metal ten wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach przemysłu i techniki.

Między innymi dużą popularnością cieszy się w budownictwie. Ze stali fabrykuje się różnego rodzaju profile konstrukcyjne jak też kątowniki podtrzymujące oraz wzmacniające między innymi struktury budowlane.
Własności oraz zastosowanie stali
Tagi: