Jeśli mamy spółkę, która zajmuje się handlem z krajami członkowskimi UE, to mamy obowiązek składać deklarację Intrastat. Jest to system, który gromadzi dane statystyczne dotyczące przewożenia towarów na terenie wspólnoty.

drukarki

Autor: Cambodia4kids.org Beth Kanter
Źródło: http://www.flickr.com
Zgłoszenia Intrastat mamy obowiązek robić w każdym miesiącu, jeśli osiągniemy określony próg ustalony przez ministerstwo. Trzeba owego terminu przestrzegać, gdyż jakiekolwiek opóźnienie będzie wiązało się z sankcjami pieniężnymi dużo więcej na stronie. Należy wspomnieć, że zgłoszenia Intrastat można dokonać jedynie drogą elektroniczną. Jeżeli pragniemy wykonać to na papierze, to musimy posiadać odpowiednie pozwolenie, które niesłychanie ciężko otrzymać. Trzeba zatem śledzić obrót, by wiedzieć, kiedy osiągniemy odpowiedni próg i będziemy musieli złożyć deklarację.

Wszelkie potrzebne dane odnośnie wypełniania oraz zgłaszania deklaracji odnajdziemy na stronie ministerstwa. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie aktualnie obowiązują progi, to tam właśnie należy szukać . Na witrynie GUS dostępne są również wzory formularzy: deklaracja Intrastat przywóz i wywóz. Ministerstwo udostępniło również bezpłatny program, który generuje formularze Intrastat w odpowiednim formacie. Jest to bardzo komfortowe wyjście, bardzo ułatwiające załatwienie tej kwestii. Deklaracja Intrastat przywóz i wywóz powinna być złożona oddzielnie.

Warto o tym pamiętać oraz załatwić wszystko w terminie, by oszczędzić sobie upomnień ze strony urzędników.
Wysokości progów zmieniają się w każdym roku.

Jeśli nie jesteś pewien, czy umieszczone na niniejszej stronie wiadomości są dość precyzyjne, to zobacz źródło, które zostało wykorzystane do napisania tego artykułu.

Trzeba zatem śledzić rozporządzenia, aby wiedzieć czy mamy obowiązek zrobić zgłoszenie czy jeszcze nie.

Deklarację Intrastat mają obowiązek wypełnić jedynie ci przedsiębiorcy, którzy przekroczą dane progi statystyczne
Tagi: