Na naszej planecie każdego dnia produkuje się bardzo duże ilości odpadów. Duża ich część to są po prostu odpady z naszych mieszkań oraz domów, przecież te parę miliardów osób bez przerwy coś przynosi do domu, przetwarza i wyrzuca. Jednak w niektórych krajach zarządzanie odpadami nie jest uregulowane, w niejednym przypadku można wręcz powiedzieć, że nic takiego nie ma.

ochrona przed niebezpiecznymi odpadami

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
W naszym kraju od pewnego czasu istnieją odpowiednie regulacje, które w zamyśle mają znacząco polepszyć odzysk wtórnych surowców z produkowanych w naszych domach śmieci, a co za tym idzie wspomóc walkę o czystość. Jednak niestety smutna prawda jest taka, że jeżeli nie zmieni się podejście społeczeństwa do tego tematu, to najlepsze nawet regulacje na nic się nie zdadzą.

Jeśli zaintrygował Cię ten artykuł, sprawdź przykłady (https://dobromir.eu/nawozy/granulowane-wapno-progresywne/) opublikowane pod tym linkiem. Na pewno odnajdziesz tu coś ciekawego dla siebie.

Założeniem przyjętych niedawno ustaw było to, żeby odpady były segregowane na poziomie mieszkań, i później tak posegregowane wyrzucać do odpowiednich koszy.

zobacz:

Lecz wielu ludzi nawet pomimo tego, że się zdecydowało segregować, to nie zawsze właściwie wszystko robi, czy to z braku chęci czy innych powodów. Bardzo dużym problemem stają się dzikie wysypiska, gdzie ludzie wyrzucają śmieci bez żadnej kontroli. Jeśli w takie miejsce trafi jakiś odpad pvc – sprawdź stronę – niebezpieczny, taki jak świetlówka z rtęcią albo zepsuty sprzęt elektroniczny, to szkody dla naszej przyrody takim działaniu mogą być rzeczywiście duże. Niestety nadal jest wiele osób, które dla oszczędności paru złotych na kolejnym worku wolą jechać z tym workiem przez całe miasto po to, żeby go zostawić gdzieś w lesie.

patrz również:

I jakby się to wszystko dokładnie policzyło, to mogłoby wyjść, że na samo paliwo na dojazd wyda się więcej, niż na opłacenie wywozu tych śmieci. Lecz dużo wskazuje na to, że jednak przyjęte regulacje się sprawdzają, gdyż przede wszystkim ludzie zaczynają słyszeć o takich hasłach jak utylizacja czy segregacja, a z tego jest niewielki kroczek do zastanawiania się, czy to jednak nie ma większego sensu. Jeśli nawet tylko część ludzi postanowiła od wpływem przepisów zmienić codziennych przyzwyczajeń, to i tak można mówić o dużym sukcesie.
Z jakich powodów rozsądna gospodarka odpadami ma tak duże znaczenie dla naszego świata, jak to obecnie wygląda w naszym kraju
Tagi: