Liczba wypadków drogowych w Polsce maleje od kilku lat. Wpływ na bezpieczeństwo kierujących oraz pieszych mają też technologie, jakie zastosowano przy budowie szos, a także stosowne ich projekty, sprzyjające np. lepszej widzialności czy skróceniu drogi hamowania.

W naszym kraju prężnie przybywa współczesnej infrastruktury drogowej. Jak wykazują efekty badań politechnik w Krakowie oraz Gdańsku, to właśnie współczesna sieć szos przynosi aż 67% szans na skuteczną ochronę życia i zdrowia użytkowników dróg. Innowacyjne technologie to między innymi asfalt wysokomodyfikowany. Renowacje są doskonałą sposobnością nie tylko do wymiany zużytej powierzchni, ale również do takiej przebudowy szos, by stały się one bezpieczniejsze. W tym celu wprowadza się przykładowo lewoskręt – pas, na jakim skręcając w lewą stronę można się ostrożnie zatrzymać i zaczekać na możność bezpiecznego skrętu. Także piesi zyskują na bezpieczeństwie dzięki konstrukcji tzw. azylów dla pieszych a także wysepek, do tego zaopatrywanych w aktywne oznaczenie świetlne.
handel

Źródło: pixabay.com

Innowacyjną technologią wykorzystywaną od paru lat w naszej ojczyźnie jest tzw. gumowy asfalt, pozyskiwany w wyniku połączenia standardowego asfaltu drogowego z miałem gumowym, pochodzącym ze zniszczonych gum.

Odkryj następne tego typu niezwykle użyteczne źródło informacji na rozważany temat – kliknij tu i przeczytaj więcej w serwisie pcw twarde.

Dzięki swym właściwościom, asfalt modyfikowany gumą ma wyższą przyczepność oraz skraca kierowcom drogę hamowania. Oprócz tego jest od tradycyjnego asfaltu jest on w wyższym stopniu odporny na spękania w ujemnych temperaturach, jest również mniej podatny na powstawanie cichszy i kolein.

Jest również ekologiczny, dlatego że do jego wytwórczości używa się gumy odzyskanej ze zniszczonych opon aut, które stanowią wielki kłopot w naszym kraju. Ta technologia umożliwia utylizację zalegających gum samochodów a także ponowne ich wykorzystanie.
Modernizacja drogą do bezpieczeństwa – jak konstruować bezpieczne drogi
Tagi: